Friluftsliv for alle

Hele Norges turplanlegger

Smøretips til skituren

Smøring av ski (Foto: Eeg, Jon/Scanpix)

Å smøre ski for turbruk er en enkel sak. Noen få varianter av voks og én type klister holder.

Du klarer deg fint med blå ekstra, grønn, rød og fiolett. I tillegg tar du med deg universalklister, skirens og litt sandpapir.

Slik går du fram:

Skismøring (Foto: Eva Cecilie Simensen)
  • Første bud for å få gode ski, er å fjerne gammel smøring. Bruk skirensen og la skiene dunste av seg en stund. Aller best er det å pusse skiene med sandpapir etterpå, 100 korn. Da sitter smøringen bedre.
  • Deretter legger du på Blå Extra, som egner seg som universalsmøring for de fleste forhold. Er det steinkaldt kan du bytte ut Blå Extra med vanlig blå eller grønn.
  • I mange tilfeller har du nå spikerfeste, men er det mildt, legger du mjukere smøring oppå.
  • Når du smører; legg på relativt tynne lag, og gni det ut med kork. Gjør dette gjerne tre til fem ganger. Det er et poeng med flere tynne lag, det gir mye bedre slitestyrke på smøring.
  • Smøringen legges på fra hælstøtten under bindingen og ca 60 cm framover. Ved dårlig feste; ikke utvid smøresnoen, men legg på et tynt lag til. (eventuelt med mildere voks.)
  • Er det våt nysnø er det rød voks som gjelder, mens klisteret må fram i det du skal ut på omdannet snø.

Bedre feste med feller

Skifeller gir kanonfeste i enhver motbakke, og gjør fiskebein og sikksakk-gåing til en saga blott. De er et godt hjelpemiddel i bratte stigninger, når du bærer tungt eller trekker pulk.

Feller er også spesielt nyttige om føret går fra våtsnø til tørrsnø etter hvert som du stiger, og du ikke ønsker å smøre med klister. Straks du tar dem av har du en såle uten klister som er lett å smøre etter de nye forholdene.

Fellene kan og være gode å ha på dersom du vil ha bedre kontroll ned bratte bakker med tung sekk på ryggen.

Til vanlig turbruk er de rimelige fellene like gode som de dyre. Smartest er kanskje bare å bruke kortfeller som dekker midten av skia. Det gir bedre gli om det kommer noen flate partier eller en kort unnabakke innimellom.

Et godt tips til slutt: Rens skiene og legg på glider før du setter dem bort for sesongen. Da slipper du å måtte slite med klisteret fra påsketuren i fjor når du skal ut på den første skituren for sesongen.

Skifeller (Foto: Eva Cecilie Simensen)

Bruk av feller sikrer spikerfeste!

Foto: Eva Cecilie Simensen

Huskeliste for en turskiløper

1. Voks: Grønn, blå ekstra, fiolett, rød.
2. Klister: Universalklister, på sprayboks eller tube.
3. Skrape med kork.
4. Sandpapir.

(Den Norske Turistforening)

Flere saker

21

Finn den perfekte hytta for deg!

Vil du klina i fred eller på tur med vener? Den rette hytta finn du her!

Les saken

Kari Schibevaag kiter

Kitemesterens tips!

Kari Schibevaag flyr like gjerne avgårde på snø som på sjø - les hennes beste kitetips!

Les saken

Helen Skelton

Hun syklet til Sørpolen!

Engelske Helen Skelton er den første som har brukt sykkel på vei mot verdens sørligste punkt.

Les saken

Turforslag i 3D på UT.no

Nå kan du se turen din i 3D

Sjekk hvor ruten går. Nå får du turforslagene våre i tre dimensjoner.

Les saken

Tampong til opptenning

Har du prøvd tampongtrikset?

De hjelper deg med noe helt annet enn du tror!

Les saken

Fjelltur Troms 2

Til topps til fots

Snømangelen fører til reine folkevandringa til fjells. Rekordmange går topptur på Finnsnes – til fots.

Les saken

Gjermund Hilmarsen

Deltar i Femundløpet med ME

Gjermund Hilmarsen (19) fra Tynset er i perioder så utslitt av sykdommen ME at han ligger rett ut på sofaen ute av stand til å gjøre noe som helst. Likevel stiller han til start i det 400 kilometer lange Femundløpet på fredag.

Les saken

Kart og kompass

Slik bruker du kart og kompass

Gjør turen tryggere og mer interessant.

Les saken

På skøyter

Lykkelig når kulda er på sitt verste

– Det finnes ikke sikker is, bare sikre turskøyteløpere. Pollyanna (49) er klar for tur.

Les saken

Sist kommenterte artikler

UT.no er et samarbeid mellom Den Norske Turistforening og NRK

- Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas