Friluftsliv for alle

Hele Norges turplanlegger

Arentzbu fredet

Arentzbu (Foto: Per Roger Lauritzen/ DNT Oslo og Omegn)

Riksantikvaren fredet turistforeningshytten i forbindelse med åpningen av Breheimen nasjonalpark, 15. august 2009.

Arentzbu ligger 870 m.o.h. lengst inne i en av de bratte og frodige dalene i Breheimen. Hytten ligger i et imponerende fjellområde preget av isbreer og 2000 meter høye fjelltopper.

Den første «typehytten»

Arentzbu ble bygget i 1956 etter at turistforeningen hadde fått en stor pengegave. Gaven fra Erik Arentz skulle brukes til å opprette et legat til minne om faren, legen, geologen og friluftsmannen Fredrik Arentz (1844-1914), som forsvant under en tur i Jotunheimen.

Tegningene til Arentzbu ble laget av Carsten Brevig, og med noen justeringer har disse tegningene blitt brukt som grunnlag for et antall nye «Arentzbuer». Både eksteriør, planløsning og inventar er blitt brukt som mal og forbilde i en slik grad at en kan si at Arentzbu var den første «typehytten» i DNT, skriver Riksantikvaren.

Representerer de små, enkle hyttene

Arentzbu fredes for å bevare et eksempel på en av de eldste og best bevarte selvbetjeningshyttene til Den Norske Turistforening.

Fra før er to av turisforeningens hytter fredet:

  • Krokan - den første DNT-hytten
  • Snøheim - stor hytte med betjening

Riksantikvaren mener at Arentzbu er en god representant for de mange små og enkle selvbetjeningshyttene over hele landet.

Fredningen kommer ikke til å hindre bruken Arentzbu. Den selvbetjente hytten i Luster kommune har 20 sengeplasser.

VIDEO: Maten kommer...

Provianttransport til Arentzbu (2000).

Flere saker

Skøytetur

Slik sjekker du om isen er trygg

Skøyter er gøy så lenge man holder seg over isen.

Les saken

Barn kaster snø

Dette kan du gjøre i vinterferien

Vi gir deg vinterferietipsene!

Les saken

Skiløper på skitur i kvistet løype i fjellet

Disse skiturene kvistes til vinterferien

Svært mange av de populære skiturene i fjellet merkes med kvister. Finn deg en tur her!

Les saken

Skiløperer i uvær på fjellet

Vis respekt for været

Respekter en dårlig værmelding, og stol ikke blindt på et godværsvarsel.

Les saken

Matpause

Hva skal vi spise når sekken er full av mat?

Dilemmaene var av den vriene sorten for denne gjengen med overlessa tursekker.

Les saken

Vindsekk

Denne sekken kan berga livet ditt

Pakk alltid vindsekk på tur i høgfjellet!

Les saken

Marianne Rasmussen Kolvik og Lars Monsen i Ingen Grenser

Sammeligner Lars Monsen med Jesus

I et åpent brev hyller prest Idun Strøm Sefland Lars Monsen i «Ingen Grenser». Hun går så langt som å sammenligne ham med Jesus.

Les saken

Ingen grenser

– Turen endret livet mitt

Liv Tone Lind fra Harstad ble sjokkert da hun nådde toppen av Snøhetta. Derfor kom den kraftige reaksjonen.

Les saken

21

Finn den perfekte hytta for deg!

Vil du klina i fred eller på tur med vener? Den rette hytta finn du her!

Les saken

Turforslag i 3D på UT.no

Nå kan du se turen din i 3D

Sjekk hvor ruten går. Nå får du turforslagene våre i tre dimensjoner.

Les saken

Kart

Andre artikler om Fjelltur

Sist kommenterte artikler

UT.no er et samarbeid mellom Den Norske Turistforening og NRK

- Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas