
Oppdag verden under vann. Norskekysten byr på like spennende terreng, farger og former som sydligere strøk.
Foto: Wenche Strand/Den Norske TuristforeningIkke bry deg om kuldegradene på land: under vann kan du dra på tur hele året. Vinterdykkerne skryter av fantastiske muligheter langs hele kysten.
Publisert 23.11.2009 10:50.

Wenche Strand føler seg som friest når hun er under vann.
Foto: Den Norske Turistforening– Å være under vann på denne tiden av året er nydelig. Vannet er enda klarere på vinteren enn på sommeren, noe som gjør at du ser farger og former bedre, forteller Wenche Strand (35) fra Halden.
Hun er blant dykkerne som drar på undervannstur hele året, noe hun har sverget til i 13 år.
Mot alle odds, kan man si: Wenche var skeptisk til vann og hadde snev av klaustrofobi før kjæresten ga henne dykkekurs i julegave og hun ble bitt av basillen.
Bli med en av verdens beste undervannsfotografer på jobb, se video:
– Stikk i strid med hva du skulle tro, føler jeg meg mye friere under vann. Jeg føler at jeg flyr når jeg er på dypet og ser havbunnen forsvinne under meg. Det er så stille, men likevel fullt av liv, forklarer Wenche.
– Er det ikke kaldt å dykke nå?
– Jeg holder varmen med ullundertøy innerst og tørrdrakt ytterst. På bunn holder temperaturen seg nokså jevn året rundt, det ligger på mellom åtte og ti grader. Det første møtet med overflatevannet kan være litt kaldt, særlig i ansiktet og på hendene. Men det går an å dekke seg til med hansker og maske, sier tobarnsmammaen og hobbyfotografen, som har tatt bildene til denne reportasjen.
Alle bildene er fra hjemtraktene hennes i Østfold. Wenche skryter av det marine livet både i nabolaget og langs resten av norskekysten.

Dykking åpner en helt ny verden.
Foto: Wenche Strand/Den Norske Turistforening– Jeg er så fascinert av alle fargene og formene, her er fisk og planter, varierende terreng og masse skipsvrak. Norskekysten er like flott som det du finner under vann i Syden, problemet er at vi ikke har nok ferie til å oppleve alle steder, ler Wenche. Hun trekker fram Gulen ved Bergen som ett av sine høydepunkt på dypet.
I tillegg til den flotte naturopplevelsen, peker hun på at dykking er en sosial sport, der de lokale dykkerklubbene er ypperlige døråpnere for deg som har lyst til å begynne å dykke. Her får du hjelp til å finne dykkekurs, noe som anses som nødvendig for opptre forsvarlig på dypet. Og klubbene arrangerer hyppig turer når du har kommet i gang.
– Du må vite hva du gjør, derfor trenger du kurs. Men kan du svømme og greier å bære 20 kilo utstyr, kan du drive med dykking, mener Wenche.
Det koster et par titusen å ta dykkersertifikat og investere i utstyret du trenger. Men å drive med dykking i nærmiljøet, koster ikke stort. I Halden koster en tur ut med båt rundt 50 kroner, for å dekke bensinutgiftene.
Finn din lokale dykkerklubb på nettsidene til Norges Dykkerforbund.

Wenche er ivrig undervannsfotograf. Her har hun funnet en Berggylt.
Foto: Wenche Strand/Den Norske TuristforeningSvært mange av de populære skiturene i fjellet merkes med kvister. Finn deg en tur her!
Respekter en dårlig værmelding, og stol ikke blindt på et godværsvarsel.
Dilemmaene var av den vriene sorten for denne gjengen med overlessa tursekker.
I et åpent brev hyller prest Idun Strøm Sefland Lars Monsen i «Ingen Grenser». Hun går så langt som å sammenligne ham med Jesus.
Liv Tone Lind fra Harstad ble sjokkert da hun nådde toppen av Snøhetta. Derfor kom den kraftige reaksjonen.
Vil du klina i fred eller på tur med vener? Den rette hytta finn du her!
Sjekk hvor ruten går. Nå får du turforslagene våre i tre dimensjoner.
Se denne vannvittig dykkevideoen
Som de første i verden kom grottedykkerne André Strand og Roy B. Fagermoen seg gjennom Jarbrugrotta i Saltdalen.
Finner de ekstreme grottedykkerne veien gjennom hele Jarbrugrotta?
Under vann, langt inne i fjellet, sitter grottedykker Raymond Nilsen fast i en sprekk.
- Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas
Opphavsrett © 2008 - 2012 Den Norske Turistforening og NRK. Alle rettigheter reservert.