
SYKKELGLAD: Idrettsminister Anniken Huitfeldt, Unio-leder Anders Folkestad og LO-sekretær Trine Lise Sundnes er ambassadører for årets «sykle til jobben-aksjon». Foto: Ingunn Haavi Finstad
Foto: Ingunn Haavi FinstadIdrettsminister Anniken Huitfeldt er en av dem, bli med du også!
Publisert 27.04.2010 14:27.

POPULÆRT: Stadig flere sykler til jobben. Foto: www.colorbox.com
Foto: www.colorbox.com
AKTIV: Bruk sykkelen til både sport og transport. Foto: Thomas Hellum/NRK
Foto: Thomas Hellum/NRKIdrettsminister Anniken Huitfeldt tok sykkelen fatt i dag tidlig da hun tyvstartet « Sykle til Jobben-aksjon».
De neste månedene skal 15.000 deltagere tråkke seg på arbeid - og i form!
Å bruke sykkel til jobben blir stadig mer populært. Det forteller presseansvarlig Ingunn Finstad.
De siste årene har de hatt rekord i antall deltagere. Foreløpige tall viser en økning på 25 % i år.
– Det er nok en trend i tiden å være fysisk aktiv sier Finstad. Hun mener flere rett og slett ønsker å være i god form.
Sykle til Jobben er for alle. Her kan du konkurrere med deg selv og mot andre.
Du kan også være fysisk aktiv på andre måter enn å sykle.
– Målet er at flest mulige skal være aktive minst en halv time hver dag. Du kan både gå og jogge, sier Finstad.
Sykle til Jobben er en konkurranse for arbeidslivet. Aktivitet til og fra jobb blir satt i system. Slik skal det bli mer motiverende å brukke beina eller sykkel istedet for bil.
Du blir en del av et lag fra din bedrift og slik får ansatte et sosialt fellesskap sier Finstad. Hun fremhever at mange som ikke er aktive i hverdagen sier de ikke er det fordi de ikke har noen å trene sammen med:
– Dette er en god anledning til å gjøre noe sammen og for de som er aktive til å dra med de som ikke er det.
Anders Folkestad, leder i Unio og ambassadør for aksjonen, oppforderer alle sine medlemmer til å være med.
–Å sykle til jobben er kjapt og praktisk. Det gir helse og trivsel, og er et bidrag til folkehelsa.
Selv sykler han både til, fra og i jobb, på vei til møter og avtaler.
Også LO-sekretær Trine Lise Sundnes er en aktiv jobbsyklist:
- Å sykle til jobben er en hyggelig start på dagen. I tillegg er det også praktisk og en god måte å holde seg i form på.
4.mai er årets aksjon offisielt i gang, da er det Magnhild Meltveit Kleppa som tråkker avgårde!
Vil du klina i fred eller på tur med vener? Den rette hytta finn du her!
Kari Schibevaag flyr like gjerne avgårde på snø som på sjø - les hennes beste kitetips!
Engelske Helen Skelton er den første som har brukt sykkel på vei mot verdens sørligste punkt.
Sjekk hvor ruten går. Nå får du turforslagene våre i tre dimensjoner.
Snømangelen fører til reine folkevandringa til fjells. Rekordmange går topptur på Finnsnes – til fots.
Gjermund Hilmarsen (19) fra Tynset er i perioder så utslitt av sykdommen ME at han ligger rett ut på sofaen ute av stand til å gjøre noe som helst. Likevel stiller han til start i det 400 kilometer lange Femundløpet på fredag.
– Det finnes ikke sikker is, bare sikre turskøyteløpere. Pollyanna (49) er klar for tur.
Stadig flere kjøper piggdekk og trosser glatta på sykkel om vinteren.
Dagen i dag er full av ettall. Tar du deg en annerledes tur ut i novemberværet vil også du føle deg som en ener!
Stavanger kommune ønsker fartsgrense på 15 km/t for syklister rundt Store Stokkavatn i Stavanger. Syklistenes landsforening i Sør-Rogaland vil heller ha et eget felt for syklister.
Aldri før har så mange gått på ski, syklet og løpt i birkebeinertraseene mellom Rena og Lillehammer. Lørdag løp over 10.000 deltakere mellom Sjusjøen og Lillehammer.
- Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas
Opphavsrett © 2008 - 2012 Den Norske Turistforening og NRK. Alle rettigheter reservert.