Friluftsliv for alle

Hele Norges turplanlegger

Tips til sykkeltur uten asfalt!

Terrengsykling (Foto: Øyvind Wold)

UT I TERRENGET: På tide med noen annet enn asfalt under dekkene. Foto: Øyvind Wold

Foto: Øyvind Wold

Ikke glem at terrengsykkelen er laget for røft underlag!

Svært mange bruker terrengsykkelen på asfalt, og glemmer at det sykkeltypen egentlig er laget for, er langt større utfordringer på grusveier, kjerrveier og stier.

Les også:

Naturopplevelser fra sykkelsete

Kjerrevei (Foto: Øyvind Wold)

PÅ EVENTYR: Følg en ny sidevei, frisk luft, stillhet og spennende nye teltplasser venter. Foto: Øyvind Wold

Foto: Øyvind Wold
Terrengsykling (Foto: Øyvind Wold)

OPPLEV FJELLET: Du kan komme langt opp i fjellet om du følger kjerreveier. Foto: Øyvind Wold

Foto: Øyvind Wold

Tar du med sykkelen utenom allfarvei vil du ikke bare unngå biltrafikk og støy, men også ha muligheter for store naturopplevelser.

Følg en innskytelse om ta en ny sidevei, prøv turen rundt et ukjent vann, besøk en seter, eller test formen på en fjellvei med lange motbakker.

Mange steder kan du følge grusveier på fjellet opp i både tolv- og tretten hundre meters høyde – eller mer.

Frisk luft, stillhet, utsiktpunkter, spennende teltplasser, fossefall og fiskevann kan dukke opp bak neste sving.

Sjekkliste til turen

Grusveier og kjerreveier er porten til mye spennende friluftsliv for syklister – men krever også mer av både syklist og sykkel. Her er noen tips for at en liten ekspedisjon i skogen eller på fjellveier skal bli en god opplevelse.

  1. Kontroller skruer og bolter: Ujevnt underlag med dumper, slag og risting, støv, sand og skitt tar på utstyret. Deler kan bokstavelig talt ristes løs og falle av. Sjekk at skruer og bolter til blant annet bagasjebrett, bremsewire og styrestem ikke er løse.
  2. Sjekk bremsene: I en lang nedoverbakke kan du få en hastighet på over femti kilometer i timen og er avhenging av bremser som fungerer ordentlig. Flisete/rustne bremsewirer bør skiftes, det samme bør bremseklosser som er flere år gamle.
  3. Hjul: Hjulene bør være rimelig rette og ikke gi en vinglete eller humpete følelse når du sykler på flatmark. Løse eiker bør strammes, eventuelt manglende eiker må erstattes. Dette er en enkel jobb for et sykkelverksted.
  4. Dekk: Jo dårligere veien er, jo mer kommer knastedekk til sin rett. De gir grep på løst underlag og i svinger på grus Ta en titt på dekkene, gamle dekk er gjerne blitt frynsete og sprekkete, hard bremsing/låsing kan også ha gitt ujevn slitasje, med større fare for punktering. Et nytt sett med turdekk gir færre bekymringer for syklisten og behøver ikke koste mange hundre kroner.
  5. Dekktrykk – viktig: Prøver du deg fram med litt varierende dekktrykk vil du oppleve at dette har svært mye å si for sykkelopplevelsen, hastigheten og komforten. Et veldig lavt trykk (rundt 20 psi) vil gi en myk nesten gyngende sykkel og merkbart større trillemotstand. Du vil også få gjennomslagspunkteringer ganske lett. I den andre enden av skalaen vil knallharde dekk (60-65 psi) på varierende grusvei kjennes direkte ubehagelig. Det vil også gi dårligere grep, noe som kan være skummelt i svinger og på løst underlag. I et vanlig terrengsykkeldekk med rundt to tommers bredde, kan et trykk mellom 35 og 40 psi egne seg veldig bra for tursykling. Har du hybridsykkel med 28 tommers dekk må trykket være noe høyere.

Trykket kan du kontrollere med egne fotpumper med trykkmåler.

Med sykkel på kjerrevei

På kart i den landsdekkende Norges-serien (målestokk 1:50 000) og de fleste turkart, er kjerreveier merket med heltrukket strek sammen med parallell stiplet linje, alternativt med tykk stiplet linje.

Er du på jakt etter sykling utenom det vanlige, er dette veier som fortjener spesiell oppmerksomhet!

Dette veier som i hovedregel er svært lite brukt, og i de fleste tilfelle er de så steinete og ujevne at personbiler ikke bruker dem. Det kan være snakk om gamle tømmerdriftsveier, seterveier, gamleveier eller gruveveier som ofte har begynt å gro igjen.

Underlaget er derfor gjerne en lett blanding av grus, pukk, sand, gress og mose. Disse kan representere både morsom og behagelig sykling i trakter langt uten bilisme eller vanlige turistløyper.

Pass opp for dårlig vei

Utfordringene med slike traseer er at diverse utvaskinger etter styrtregn og flommer gjennom en årrekke, i kombinasjon med manglende vedlikehold, stedvis gjør veiene svært variable i kvaliteten.

Noen steder er det bare grov pukk og stein igjen, andre ganger kan store deler av veien ha rast ut eller blitt vasket vekk.

Hvor vidt du anser dette som ”håpløst”, eller tvert i mot en artig utfordring som krydrer sykkelturen, er avhengig av hva du ønsker for turen. Men siden kjerreveiene har så ujevn standard, kan det være lurt ikke å legge opp til alt for lange etapper på dette underlaget om du ikke kjenner noen detaljer på forhånd.

Utstyr/ reparasjoner

Jo dårligere veier, jo større mulighet for at det kan oppstå punkteringer eller havari på sykkelen. Befinner du deg i skogen ellet på fjellet er det gjerne også veldig langt til nærmeste sykkelbutikk og verksted.

På slike turer bør du ha alltid med både lappesaker, pumpe og ekstra slange.

Husk kart!

Når du er ute på småveier i villmarka er det ofte dårlig med skilting i kryss. Du vil derfor aldri angre på å ha med et bra turkart.

Flere turistdestinasjoner (f.eks. Valdres, Geilo, Hemsedal, Oppdal) lager i dag egne sykkelkart og brosjyrer som er høyst aktuelle for tursyklister.

Flere saker

Full fart i hundesleden.

Flyttet grenser på Finse

Det har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.

Les saken

Bjørkeblad, museøre

Gå ut og smak på våren!

Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!

Les saken

Fellestur til Galdhøgpiggen 17. mai 2009.

Ta flagget med til fjells!

Lite lysten på bunad, korps og lange køer? Pakk med ski og turklær, og feir nasjonaldagen til fjells!

Les saken

Mats sköter frukostdiskning vid bäcken i Grøtådalen.

Svensk hyllest til Femundsmarka

Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!

Les saken

Barnas Turlag på tur til Ørnfløya

Vårlige helgeturer uten snø

Her er noen snøfrie turforslag nær de største byene. God tur!

Les saken

Øvresaga

Ni fine turer i Oslo-ulvenes spor

Sannsynligheten for at du møter en ulv i Østmarka er veldig liten. Ulven er sky og stikker nok av hvis den ser deg.

Les saken

Himmeljegerne

Himmeljegerne nådde målet sitt

– Vi har sett isbjørnspor, og fått kjenne på en heftig vinterstorm.

Les saken

Ulv i Østmarka

Se de unike bildene av Oslo-ulvene

For første gang er begge ulvene i Østmarka fotografert, og det ser absolutt ut som om tispa venter valper!

Les saken

Ungdommer på tur

Rekordmange fjortiser på Opptur

På tur med over halvparten av landets åttendeklassinger.

Les saken

Andre artikler om Terrengsykling

  • Turforslag for terrengsykling

    Turforslag for terrengsykling

    Til helgen skal tusenvis av syklister sykle Birkebeinerrittet. Her er tips til deg som vil prøve terrengsykkelen andre steder.

  • Startar biketrail-klubb i Bergen

    Det vesle biketrial-miljøet i Bergen har nytt godt av at dei har ei internasjonal stjerne blant seg. Utanfor sporten er Thomas Remvik Aasen derimot heilt ukjent.

Sist kommenterte artikler

UT.no er et samarbeid mellom Den Norske Turistforening og NRK

- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen