Friluftsliv for alle

Hele Norges turplanlegger

Slik kan du bli balansekunstner

SLAKKLINE ABC: Christian Schou har balasert tusen meter over Lysefjorden. Nå vil han gjerne at flere skal balansere på slakkline.

Vil du balansere høyt og spektakulært? Eller rett og slett vil leke med venner i parken? Her er UT.no sin ABC i slakkline.

Med tusen meter luft under seg satte balansekunstner Christian Schou rekord i slakkline i 2006.

Slakkline har blitt en yndet sommeraktivitet. Det er god trening, sosialt og lett å ta med seg.

Slakk line (Foto: CC-foto: KvanteTore, flickr.com/photos/torebi)

PARKMORO: Med slakkline i parken blir det aldri kjedelig i parken. Men det gjelder å være tålmodig.

Foto: CC-foto: KvanteTore, flickr.com/photos/torebi

ANDRÉ MARTON PEDERSEN

André Marton Pedersen
Foto: André Marton Pedersen
  • Artikkelforfatteren jobber som freelance videojournalist og har derfor alltid med kameraet på tur.
  • Han er også turleder i Bergen Turlag, og liker seg godt ute i det fri, året rundt.

Les:

På tau ti meter over fossen

Slik kan du bli balansekunstner

To trær og to timer

Nå finnes det nærmest ikke den park som ikke har ungdommer, voksne eller barn som prøver å finne balansen på slakkline.

For du trenger ikke ha mastergrad i balansekunst for å gå på slakkline. Alle kan prøve seg.

Er du ivrig kan du lære det på to timer. Det eneste du trenger er to trær og en gressplen. Se video over!

Her er ABC i hvordan komme i gang med slakkline:

Hvordan gå på line?

Her er Christians tips:

  1. Sett foten langs med linen, se rett fram, og gå opp på linen i en bestemt bevegelse.
  2. Forsøk å holde balansen ved å bevege armer og ben, men husk at når du begynner å få kontroll, så skal du holde balansen ved å bevege hofter og skuldre, ikke armer og ben!
  3. Etter et par timers øving klarer de aller fleste å stå på linen, og da kan man prøve sine første skritt. De aller fleste klarer noen skritt den første dagen med øving.

Hvordan rigge linen?

  • Husk å spenne opp linen kort, og lavt over bakken. Eksempelvis 5 meter lengde, og 30 cm over bakken.
  • Det er også lurt å finne et sted med to trær og mykt underlag, slik som gress eller sand. Dette reduserer risikoen for å slå seg når man faller.

Er du klar for litt inspirasjon eller rett og slett litt sug i magen? SeChristian Schou på slakk line over RjukandefossogEskil Rønningsbakkens vannvittige stunts!

Lykke til!

Christian Schou over Rjukandefoss i Hemsedal (Foto: Andre Marton)

10 METER NED: Over fossestryket kjenner Christian Schou nervene rive og slite i ham. Mestringsfølelsen han får etterpå er verdt all frykten.

Foto: Andre Marton

Flere saker

Treretters måltid på Lindesnes Fyr

Fisk i tare, fyrbrød og rabarbramuffins

Prøv en treretters fra hagen på Lindesnes fyr.

Les saken

Full fart i hundesleden.

Flyttet grenser på Finse

Det har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.

Les saken

Bjørkeblad, museøre

Gå ut og smak på våren!

Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!

Les saken

Mats sköter frukostdiskning vid bäcken i Grøtådalen.

Svensk hyllest til Femundsmarka

Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!

Les saken

Barnas Turlag på tur til Ørnfløya

Vårlige helgeturer uten snø

Her er noen snøfrie turforslag nær de største byene. God tur!

Les saken

Øvresaga

Ni fine turer i Oslo-ulvenes spor

Sannsynligheten for at du møter en ulv i Østmarka er veldig liten. Ulven er sky og stikker nok av hvis den ser deg.

Les saken

Himmeljegerne

Himmeljegerne nådde målet sitt

– Vi har sett isbjørnspor, og fått kjenne på en heftig vinterstorm.

Les saken

Ulv i Østmarka

Se de unike bildene av Oslo-ulvene

For første gang er begge ulvene i Østmarka fotografert, og det ser absolutt ut som om tispa venter valper!

Les saken

Pannekaker med bjørkesirup

Fra bjørkesevje til sirup på tre dager

Sevja stiger når vårsola varmer! Mai er tiden for en morsom, og smakfull skogstur.

Les saken

Sist kommenterte artikler

UT.no er et samarbeid mellom Den Norske Turistforening og NRK

- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen