Friluftsliv for alle

Hele Norges turplanlegger

Blir det myggår?

Mygg (Colourbox.com)

STIKKMYGG: Myggen trives best i fuktig og stille vær.

Colourbox.com

Vi irriterer oss grønne over plageåndene som surrer rundt ørene våre hele sommeren. Hvordan blir det i år?

Fakta om stikkmyggen

  • Stikkmyggene orienterer seg både ved hjelp av syn og luktesans.
  • Myggen leter opp byttedyr ved hjelp av følehornene sine.I tillegg oppfatter de varmeutstråling fra huden og vanndamp fra pusten.
  • Karbondioksyd fra pusten får myggen til å fly søkende omkring, mens andre lukter fra huden bl.a. melkesyre, virker tiltrekkende.
  • Vanndamp , svette ,CO2 , og melkesyre tiltrekker myggen, og det gjør den mer plagsom ved fysiske anstrengelser enn når du er i ro.

Er du spent på om de små plageåndene som svirrer rundt ørene dine hele sommeren kommer til å være like irriterende i år?

Da er det rett og slett bare å følge med på værmeldingen fremover!

– Dersom det blir en lang finværsperiode fremover, er det dårlig nytt for myggen, forteller insektsforsker ved Naturhistorisk musem, Geir Søli.

Myggen trives i fuktig vær

En våt og kald vår er ideelt for myggen.

– Våren har vært mer enn fuktig nok i år, så det ligger ikke an til å bli et dårlig år for myggen enda, i alle fall ikke her på østlandet, forteller Søli.

Men godværet som er i sør-Norge nå, har flere gode sider:

– Blir godværet langvarig kan en del dammer og kulper der myggen klekkes tørke ut.

Slik blir en mygg til:

Utdrag fra programmet: Myggen - sumpenes hersker.

Han understreker at det er store lokale variasjoner og enkelte områder er mer utsatt.

– Finnmarksvidda er berømt. Her klekkes det fryktelig mye mygg og juli måned er en skikkelig myggmåned, forteller Søli.

«Blir det myggår?»

Insektsforsker Geir Einar Ellefsen Søli (Foto: Pressebilde Naturhistorisk museum)

INSEKTSFORSKER: Geir Søli forsker på insekter og mygg.

Foto: Pressebilde Naturhistorisk museum
Mygg (Foto: Løchen, Per/SCANPIX)

MYGGÅR: Om det blir myggår eller ei er rett og slett opp til været og bestemme.

Foto: Løchen, Per/SCANPIX

Hva er et myggstikk?

  • Et myggstikk er en allergisk reaksjon på stoffer i myggens spytt.
  • Stoffene hindrer at blodet koagulerer når myggen suger opp blodet gjennom den tynne snabelen.
  • Den kraftigste reaksjonen på stikk får du i begynnelsen av sesongen – motstandskraften vår blir bedre i takt med at vi får flere stikk. (Kilde: myggstopp.no)

«Blir det myggår?» er det mange som undrer seg. På grunn av de store regionale forskjellene kan man ikke gi et landsdekkende svar, men følge med på værmeldingen i de ulike områdene.

– I Norges langstrakte land er det er store regionale forskjeller, forteller han.

– Er det en fuktig forsommer og vår, da danner det seg masse små dammer hvor myggen kan legge egg. Fuktig og varmt vær – det er godt myggvær.

Utallige arter mygg

Det finnes 4-5000 myggarter i Norge, men den type mygg vi irriterer oss over er stikkmyggen.

– Det finnes 38 ulike arter av stikkmygg, og noen av disse trives spesielt i områder med oversvømmelser.

– I tillegg har vi knott og sviknott som suger blod. Sviknott er pittesmå, og de finner vi overalt hvor det er litt fuktighet i terrenget, forteller Søli.

Tilfeldig hvem som blir stukket

Mange kan gå gjennom en hel sommer uten et eneste myggstikk, mens andre klør seg i hjel.

– Det er skrevet og forsket mye på dette noe entydig svar har vi fortsatt ikke, forteller Søli.

Noen av oss er opplagt mer utsatt enn andre.

– Om det er lukt eller temperaturer er det vanskelig å si. Det er forskjell på folk men nøyaktig hva som slår ut er det ikke allmenn enighet om, forteller Søli.

Men hvilket myggmiddel...?

Et evig dilemma hvert år er hvordan man kan få bukt for disse plageåndene.

Selv en myggekspert er ikke spesielt glad i stikkmygg og tyr til myggoljer og myggmidler.

– Det finnes ting som hjelper, husk å holde det ved like. Etter et par timer er effekten ofte borte, da må du ha nytt lag.

– Har en «myggekspert» et eksperttips mot mygg?

– Når vi er på feltarbeid er vi jo ofte på jakt etter de myggene som ikke stikker, så vi kliner oss inn med myggoljer og myggstifter!

Test av myggmidler:

Utdrag fra programmet: Myggen - sumpenes hersker.

Og her er det som virker!

Utdrag fra programmet: Myggen - sumpenes hersker.


Myggfeller?

Er du plaget i din egen hage, finnes det nå nye myggfeller drevet av gass. Disse skal være ganske effektive forteller Søli.

– Jeg har ikke prøvd de selv, men disse kan sikre sommerkveldene dersom du bor på et utsatt sted.

Hjelper dette fortsatt ikke finnes mange andre kjerringråd, men det beste rådet er nok å holde seg unna områder med mye mygg.

– Man får passe på at man er godt eksponert, og at man ikke går rundt i shorts og t–skjorte de mest utsatte stedene, forteller han.

Hva er dine beste råd mot mygg? Bruk kommentarfeltet nedenfor!

Myter om mygg

  • Det er en myte at myggen tiltrekkes av såkaldt ”søtt blod ”.
  • Det er et faktum at noen mennesker har bedre ”myggtekke” enn andre, men det er ikke blodtypen som gjør at de tiltrekker seg flere mygg.
  • Sannsynligvis skyldes dette visse luktestoffer som myggen søker, men forskerne har ennå ikke klart å finne ut hvilke det dreier seg om.

Flere saker

Treretters måltid på Lindesnes Fyr

Fisk i tare, fyrbrød og rabarbramuffins

Prøv en treretters fra hagen på Lindesnes fyr.

Les saken

Full fart i hundesleden.

Flyttet grenser på Finse

Det har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.

Les saken

Bjørkeblad, museøre

Gå ut og smak på våren!

Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!

Les saken

Mats sköter frukostdiskning vid bäcken i Grøtådalen.

Svensk hyllest til Femundsmarka

Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!

Les saken

Barnas Turlag på tur til Ørnfløya

Vårlige helgeturer uten snø

Her er noen snøfrie turforslag nær de største byene. God tur!

Les saken

Øvresaga

Ni fine turer i Oslo-ulvenes spor

Sannsynligheten for at du møter en ulv i Østmarka er veldig liten. Ulven er sky og stikker nok av hvis den ser deg.

Les saken

Himmeljegerne

Himmeljegerne nådde målet sitt

– Vi har sett isbjørnspor, og fått kjenne på en heftig vinterstorm.

Les saken

Ulv i Østmarka

Se de unike bildene av Oslo-ulvene

For første gang er begge ulvene i Østmarka fotografert, og det ser absolutt ut som om tispa venter valper!

Les saken

Pannekaker med bjørkesirup

Fra bjørkesevje til sirup på tre dager

Sevja stiger når vårsola varmer! Mai er tiden for en morsom, og smakfull skogstur.

Les saken

Andre artikler om Fottur

Sist kommenterte artikler

UT.no er et samarbeid mellom Den Norske Turistforening og NRK

- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen