Friluftsliv for alle

Hele Norges turplanlegger

Finnmarksløpet debuterer i Kirkenes sentrum

Kirkenes Finnmarksløpet

– Vi ønsker å være der folk er, sier lederen for Finnmarksløpet om beslutningen om å flytte årets sjekkpunkt i Kirkenes inn til sentrum.

For første gang i historien stanser Finnmarksløpet i år i Kirkenes sentrum. – Det blir en kjempestor folkefest, sier ordføreren.

Den lange løypa i Finnmarksløpet har tradisjonelt går fra Alta til Kirkenes tilbake til målgang i Alta. Tidligere år har sjekkpunktet i Kirkenes vært lagt til Grenselandsmusset og gamle Rica hotell som ligger til i utkanten av Kirkenes sentrum.

At hunder og kjørere i år kan observeres i sentrum gleder ordfører i Sør-Varanger kommune, Cecilie Hansen.

– Jeg tror dette blir en kjempestor folkefest. Det kommer til å bli liv og røre og masse spennende ting som skjer, sier Hansen.

– Vil være der folk er

Formålet ved å la et av sjekkpunktene være i sentrum er å engasjere større deler av innbyggerne.

– Vi ønsker oss mer plass rundt sjekkpunktet hvor det har vært litt trangt tidligere. I tillegg ønsker vi å være der folk er.

– Det skal være liv og røre på alle stedene Finnmarksløpet er. Vi tror at å være nærmere sentrum vil gjøre det lettere også for næringslivet å hive seg på, sier daglig leder for Finnmarksløpet, Svanhild Pedersen.

Velorganisert kaos i Kirkenes under Finnmarksløpet 2010 (Foto: Rune N. Andreassen/NRK)

Fra sjekkpunktet i Kirkenes i 2010.

Foto: Rune N. Andreassen/NRK

– Folkefesten skal ikke ødelegge hvilen

På sjekkpunktene under Finnmarksløpet skal det være mulig å hvile deltakerne. En folkefest i sentrum av Kirkenes kan ødelegge roen for både hunder og kjørere som ønsker å hvile. Pedersen forteller at dette er noe de allerede har tenkt på.

– Det er en naturlig snøskjerming rundt hvilestedet som gjør at hundene vil ha det fint der. I tillegg er det bygninger og trær mellom hvilestedet og torget der underholdningen vil foregå, sier Pedersen

– Det vil heller ikke være lyd på torget hele tiden, men til bestemte tider.

Hundekjøring (Foto: Christian Kråkenes/NRK)

Flere saker

Full fart i hundesleden.

Flyttet grenser på Finse

Det har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.

Les saken

Bjørkeblad, museøre

Gå ut og smak på våren!

Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!

Les saken

Fellestur til Galdhøgpiggen 17. mai 2009.

Ta flagget med til fjells!

Lite lysten på bunad, korps og lange køer? Pakk med ski og turklær, og feir nasjonaldagen til fjells!

Les saken

Mats sköter frukostdiskning vid bäcken i Grøtådalen.

Svensk hyllest til Femundsmarka

Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!

Les saken

Barnas Turlag på tur til Ørnfløya

Vårlige helgeturer uten snø

Her er noen snøfrie turforslag nær de største byene. God tur!

Les saken

Øvresaga

Ni fine turer i Oslo-ulvenes spor

Sannsynligheten for at du møter en ulv i Østmarka er veldig liten. Ulven er sky og stikker nok av hvis den ser deg.

Les saken

Himmeljegerne

Himmeljegerne nådde målet sitt

– Vi har sett isbjørnspor, og fått kjenne på en heftig vinterstorm.

Les saken

Ulv i Østmarka

Se de unike bildene av Oslo-ulvene

For første gang er begge ulvene i Østmarka fotografert, og det ser absolutt ut som om tispa venter valper!

Les saken

Ungdommer på tur

Rekordmange fjortiser på Opptur

På tur med over halvparten av landets åttendeklassinger.

Les saken

Andre artikler om Hundekjøring

Sist kommenterte artikler

UT.no er et samarbeid mellom Den Norske Turistforening og NRK

- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen