
Direktoratet for naturforvaltning vil ha beskjed om du ser denne karen.
Foto: Rafal Kowalszyk/DNDirektoratet for naturforvaltning ber folk melde fra om de får øye på en mårhund. I våre naboland har det fryktede rovdyret allerede forrykket balansen i naturen.
Publisert 30.04.2012 11:14. Oppdatert 30.04.2012 15:42.

Janne Sollie ber alle som ser mårhund ta kontakt.
Foto: Jon Are Nilsen/NRKNå oppfordres folk som ser mårhund i naturen om å varsle oppsyn lokalt eller miljøvernavdelingen hos Fylkesmannen.
– Da har vi en mulighet til å spore opp og ta livet av den og stoppe invasjonen som er på gang, sier direktør Janne Sollie i direktoratet.
Mårhunden er altetende, og kan gjøre store innhogg i for eksempel bestander av amfibier og bakkehekkende fugl.
Fordi den reproduserer raskt og danner tette bestander, vil den være svært effektiv til å spre uønskede parasitter og sykdommer, opplyser DN.
– Russerne begynte å sette ut mårhund i 1930 for å jakte på den, samt bruke den i pelsproduksjon, sier vitenskapelig rådgiver i NINA, Kjetil Bevanger, til NRK.
Det gikk ikke mange år før arten hadde spredt seg over flere millioner kvadratkilometer store områder i Europa.
Foto: Karl Brøndbo/SNOI Finland ble det i 2011 skutt mer enn 170.000 mårhund. Men stammen i landet antas å være på rundt en million dyr.
Norske myndigheter er svært opptatt av at mårhunden ikke skal få etablere seg her, og ber nå altså om hjelp fra folk flest.
– Vi vil trenge all hjelp vi kan få for å stoppe invasjonen av mårhund, sier Janne Sollie i DN til NRK.
Direktoratet mener den vil gjøre ubotelig skade på norsk natur.
– Det er dramatisk det vi ser for oss, sier Sollie.
Alle meldinger blir fulgt opp. Siden 1. januar 2010 er det sjekket 257 meldinger om mårhund, hvorav bare fire har resultert i en dokumentasjon.
Alle fire er knyttet opp mot en mårhund i Leka kommune. Der ble det i 2010 fanget et levende eksemplar for første gang i Norge. Den ble radiomerket og satt ut igjen for å tiltrekke seg eventuelle artsfrender i området.
Publikum som ser en mårhund, kan ta kontakt med Statens naturoppsyn lokalt.
Direktoratet for naturforvaltning har laget en egen handlingsplan mot mårhund for å hindre at arten etablerer seg her i landet.
Forsvant på havet for over 200 år siden. Nå er han nattevakt og sjef på Lindesnes fyr.
Det har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.
Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!
Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!
- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen
Opphavsrett © 2008 - 2013 Den Norske Turistforening og NRK. Alle rettigheter reservert.