Friluftsliv for alle

Hele Norges turplanlegger

Nå klekkes eggene i skjærereiret

Skjærereir på Tyholt

Den første skjæreungen kom ut av egget søndag, mens den andre så dagens lys mandag.

Skjære

  • Vitenskapelig navn: Pica pica
  • Norske navn: Skjor, skjure, skjur
  • Hører til: Pica, Kråkefugler, spurvefugler
  • Habitat: Bygger helst rede i høye trær
  • Utbredelse: Europa, store deler av Asia, og Nordvest-Afrika

Kilde: Wikipedia

Skjæreparet bygde reiret sitt rett utenfor ett av vinduene i Her og Nås lokaler på Tyholt. Skjæremamma og skjærepappa ruget i starten på seks egg. Men en morgen var det bare fem egg i reiret.

– Det er ganske vanlig med seks egg, men det er ikke alle som lever opp. Skjærene starter optimistisk, og håper det er mye pølserester rundt NRK-bygget, men hvis journalistene er altfor renslige dør flere etter hvert, sier ornitolog Tor Bollingmo til NRK.no.

Moderne familie

På denne siden kan du følge med skjærene helt til skjæreungene er gamle nok til å forlate redet. Skjæra legger eggene sine i april/mai. Rugetiden er 17–19 dager og så blir ungene i redet i 22–27 dager.

Hele hekkeperioden varer i 39–46 dager.

Skjærereir på Tyholt (Foto: Per Kristian Johansen/NRK)

Nærbilde fra skjærereiret på Tyholt.

Foto: Per Kristian Johansen/NRK
– Skjærene er veldig flinke til å hjelpe hverandre med reirbygging og mating av ungene. Det er en veldig moderne familiestruktur, sier Bollingmo.

– Kan bli drap på direkten

Skjærene er ikke kresne på maten, og spiser det meste de finner.

– De er dessverre litt for flinke til å knabbe andre fugleunger, så det kan bli drap på direkten, advarer Bollingmo.

Skjæra er en art i kråkefamilien. Den blir inntil 46 cm lang, og har et vingespenn på 52–62 cm. Hannen blir litt større enn hunnen, men ellers er det ingen synlig forskjell.

Tor Bollingmo (Foto: Arne Kristian Gansmo/NRK)

Ornitolog Tor Bollingmo.

Foto: Arne Kristian Gansmo/NRK

Skjæra bygger kvistreir, som oftest i tretopper, men våre skjærer har altså funnet seg godt til rette i veggen på NRKs bygning på Tyholt.

Pass på gifteringen!

– Det går nesten ikke an å flytte det, for reiret er veldig forseggjort. Det kan kanskje se rotete ut, men det er egentlig ganske kunstferdig gjort. Bunnen i reiret er laget av en kompakt masse av leire, jord og fjær.

Og kanskje også litt sølvtøy? Skjæra er jo kjent for å ha en forkjærlighet for ting som glitrer.

– Ja, man trenger i alle fall ikke å legge ut gifteringen på verandaen. Hvis man ikke har en grunn til det da..

Skjærereir på Tyholt (Foto: Per Kristian Johansen/NRK)

Her har skjærene bygd reiret sitt, like ved inngangspartiet til NRK Trøndelag.

Foto: Per Kristian Johansen/NRK


Kommentarsystemer er levert av DISQUS. NRK står ikke ansvarlig for misbruk av Disqus gjennom andre installasjoner enn på NRK.

Flere saker

Powerpot

Lad mobilen med kokekaret

TEST: Dette kokekaret lader mobilen mens du koker vann.

Les saken

Yuichiro Miura

Verdas eldste på Mount Everest

No har han nådd toppen - igjen.

Les saken

Maleri av fyrforvalter Andreas Mølbach

Går igjen på Lindesnes

Forsvant på havet for over 200 år siden. Nå er han nattevakt og sjef på Lindesnes fyr.

Les saken

Treretters måltid på Lindesnes Fyr

Fisk i tare, fyrbrød og rabarbramuffins

Prøv en treretters fra hagen på Lindesnes fyr.

Les saken

Full fart i hundesleden.

Flyttet grenser på Finse

Det har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.

Les saken

Bjørkeblad, museøre

Gå ut og smak på våren!

Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!

Les saken

Mats sköter frukostdiskning vid bäcken i Grøtådalen.

Svensk hyllest til Femundsmarka

Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!

Les saken

Barnas Turlag på tur til Ørnfløya

Vårlige helgeturer uten snø

Her er noen snøfrie turforslag nær de største byene. God tur!

Les saken

Øvresaga

Ni fine turer i Oslo-ulvenes spor

Sannsynligheten for at du møter en ulv i Østmarka er veldig liten. Ulven er sky og stikker nok av hvis den ser deg.

Les saken

Sist kommenterte artikler

UT.no er et samarbeid mellom Den Norske Turistforening og NRK

- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen