Publisert 02.07.2012 12:33.
Kunnskap og bruk av knuter er ganske dårlig blant mange. Her har du fire knuter du kan bruke til hva som helst. Uansett om du ferdes i skogen, på fjellet eller langs kysten.

MYE BRUKT: Leder i speidergruppen 16. Bergen, Johan Fredrik Skarsten sier disse knutene blir mye brukt i speideren.
Foto: Trond-Ole Husebø/NRKDenne knuten brukes til å skjøte sammen to tau av lik tykkelse og materiale. Den er enkel å løsne, selv etter hard belastning.
– Denne knuten er optimal om man er på tur og må knyte sammen to tau.
– Båtmannsknop bruker vi ofte i speideren, sier leder i speidergruppen 16. Bergen, Johan Fredrik Skarsten.
Det er ikke anbefalt å bruke denne knuten dersom tauene ikke har lik tykkelse.
Da vil nemlig det tykkeste tauet rette seg ut, og dermed forandrer knuten fasong og blir lite anvendelig.
Pålestikk gir en fast løkke som ikke glir på tauet. Den kan brukes mange steder, men er mest brukt til å fortøye båter.
Knuten gir en permanent løkke i enden av tauet, som er veldig pålitelig.
– I speideren bruker vi denne ofte når noe skal dras, for eksempel en stamme. Det er veldig praktisk å ha en slik løkke du kan stramme rundt hva som helst, sier Skarsten til UT.no.
Skal du fire ned enten gjenstander eller personer i et tau, er pålestikk også optimal å bruke.
Denne knuten brukes ofte når du skal feste et tau rundt en stokk. Du kan også bruke den til å fortøye båten i en jernring.
Da tar du tauet gjennom ringen og slår et dobbelt halvstikk rundt langtauet.
– Det fine med denne knuten er at den kan ikke gå opp. Uansett hvor hardt du drar, eller hvilke ende du drar i.
– Er du ferdig med å bruke et tau, kan du sitte et dobbelt halvstikk i enden slik at tauet ikke går opp. Denne knuten er veldig rask å sette.
Det fine med denne knuten er at den gir en løkke som kan slakkes og strammes. Dette gjør teltstikk til en veldig anvendelig knute.
– Denne knuten bruker jeg ofte som bardun, hvis den originale teltbardunen er ødelagt.
En knute glemmer man for ut etter å ha lært den. Så skal den sitte, må du øve.
– Jeg tar ofte med meg et tau på tur, så sitter jeg og øver med det. Skal lærdommen ha noe nytte, anbefaler jeg at du terper på knutene av og til, sier Skarsten.
Les også:
Det har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.
Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!
Lite lysten på bunad, korps og lange køer? Pakk med ski og turklær, og feir nasjonaldagen til fjells!
Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!
Sannsynligheten for at du møter en ulv i Østmarka er veldig liten. Ulven er sky og stikker nok av hvis den ser deg.
– Vi har sett isbjørnspor, og fått kjenne på en heftig vinterstorm.
For første gang er begge ulvene i Østmarka fotografert, og det ser absolutt ut som om tispa venter valper!
- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen
Opphavsrett © 2008 - 2013 Den Norske Turistforening og NRK. Alle rettigheter reservert.