
SKIMERKE: Fjella i Sogn er blitt svært populære blant dei som likar seg utanfor preparerte løyper. No lanserer fire skikarar frå området eit eige skimerke.
Foto: Torje Bjellaas/NRKFire unge skikøyrar frå Sogn lanserer i desse dagar eit eige skimerke. Skia blir laga ved ein av dei største skifabrikkane i verda.
Publisert 31.07.2012 09:44.
Sogn har blitt ein populær skidestinasjon dei siste åra, og no får området også sitt eige skimerke, skriv Sogn Avis.
Det er skimerket SGNskis som ser dagens lys denne sommaren, etter at dei fire karane har jobba hardt for å få alt på plass. Sommaren har blitt brukt til testing av prototypen og resultatet har vore så bra at dei fire vel å satse.
– Vi har jobba lenge med dette, og vi er utruleg tilfredse over å endeleg kunne presentere den første serieproduserte modellen vår, seier Torgeir Sværen Henjum til Sogn Avis.
Saman med Tore Frimanslund, Steinar Nes og Dagfinn Henjum Sværen kan han no gle seg over at skia «Togga» er klare. Skia har fått namnet sitt etter eit fjell i Sogndalsdalen, som er blant dei mest populære for laussnøkøyrarar.
Dei fire karane er alle røynde laussnøkøyrar og ifølgje avisa har nettopp denne bakgrunnen blitt nytta i utviklinga av skia.
– Vi hadde lyst til og få til ei ski vi sjølve vil stå på, så den er konstruert for akkurat den typen skikøyring som vi driv med her i Sogn, seier Dagfinn Henjum Sværen til avisa.
Togga-skia blir produserte på ein fabrikk i Kina og skal takle skogskøyring, storfjellskøyring, i tillegg til at dei skal vere enkle å gå oppover med. Allereie neste år håpar gründerane at dei skal ha på plass fleire nye modellar.
– Vi har som mål og byggje ut med endå fleire modellar til neste år, men det tek mykje tid sidan vi vil ha det beste ut av kvar serie med ski, seier Torgeir Sværen Henjum til avisa.
Forsvant på havet for over 200 år siden. Nå er han nattevakt og sjef på Lindesnes fyr.
Det har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.
Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!
Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!
Mangler du en plan for turen? Slike turer - på loffen - kan være de beste.
Lyst til topps? No kjem tida for bratt opp og laaangt ned. Sjekk våre toppturfavorittar!
Mens 20 000 andre går Skarverennet i sola lørdag, får du løypene rundt Finse for deg selv!
– Det skal ikke være noe macho-slit, vi skal være på tur! Rita Brekken og Sanne Karlsen har satt av seks måneder til å gå Norge på langs.
- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen
Opphavsrett © 2008 - 2013 Den Norske Turistforening og NRK. Alle rettigheter reservert.