Vil du fange din egen krepsemiddag, må du kaste deg rundt; sesongen varer bare to uker til.
Publisert 13.08.2012 12:54.
– Jeg har kappet en pinne og så skal vi binde fast en bomullstråd med en fiskebit i enden. Det kan godt være en kotelett eller hva som helst, krepsen er glad i det meste, forklarer fiskebiolog i Norges jeger- og fiskerforbund Øyvind Fjeldseth.

Makrell og abbor er fin-fint som krepseåte.
Foto: Petter Sommer/NRKSelv er han en ivrig krepsefisker, og lærte fangstmetoden som barn.
– Som guttunge fisket vi i Steinsfjorden, som kanskje er landets beste krepsevann. Der var det en del litt mer profesjonelle krepsefiskere som gjerne skulle bruke fiskesorten brasme. Det mente de var det eneste som funket til å fange kreps. Derfor fisket vi masse brasme i Drammenselva og solgte til krepsfiskerne. Da fikk vi være med og krepse av og til.
MERK! Det er ikke lov å bruke fisk som er fanget i andre ferskvannskilder som åte på grunn av faren for krepsepest.
Ferskvannskrepsen, eller edelkrepsen som den egentlig heter, er ganske dum. Selv om den er sky av natur og bare trekker mot land i mørket, er den nærmest sjanseløs mot mennesker om de besitter en pinne, en fiskebit, en lang håv og en sterk lykt.
– Noen ganger får du kanskje ikke mer enn en 10-15 stykker, andre ganger kan du fylle en tilitersbøtte. Med den plukkingen vi driver med, er 20-30 stykker en grei kveld, sier Fjeldseth.
Krepsesesongen i Norge er veldig kort. Oslomarkas fiskeadministrasjon, som selger fiskekortene, ser det litt an fra år til år, og regner med at det er slutt innen et par uker.
Under kan du høre Fjeldseths tips til hvordan tilbrede krepsen.
Fyrforvalteren med trefoten forsvant på havet for over 200 år siden. Nå er han nattevakt og sjef på Lindesnes fyr.
Det har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.
Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!
Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!
Sannsynligheten for at du møter en ulv i Østmarka er veldig liten. Ulven er sky og stikker nok av hvis den ser deg.
– Vi har sett isbjørnspor, og fått kjenne på en heftig vinterstorm.
For første gang er begge ulvene i Østmarka fotografert, og det ser absolutt ut som om tispa venter valper!
- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen
Opphavsrett © 2008 - 2013 Den Norske Turistforening og NRK. Alle rettigheter reservert.