VIDEO: Preikestolen og Kjerag i Lysefjorden er alt nasjonale turistattraksjonar. Nå er planen å få Flørli-trappene opp i same divisjon. Foto: Thomas Ystrøm
Ved sida av Preikestolen og Kjerag skal Flørli bli det tredje turistpunktet i Lysefjorden. I dag var det opning av ny brygge og restaurerte trapper.
Publisert 14.08.2012 19:49.

Leiar i fylkets kultur- og næringsutval, Pål Morten Borgli og ordførar i Forsand, Ole Tom Guse, stod for opninga av dei nyrestaurerte Flørli-trappene.
Foto: Ingvald Nordmark/NRK
I dag har Flørli opna ei ny gjestebrygge og dei allereie kjende Flørli-trappene er restaurerte.
Foto: Ingvald Nordmark/NRK
Kraftstasjonen i Flørli blei sett opp mellom 1913 og 1918.
Foto: Thomas Ystrøm/NRK– Me trur anlegget vil bidra til at båtfolk, enten de padler, ror, segler eller bruker motor, vil ta fjorden i bruk, skriv Ryfylke Friluftsråd i ei pressemelding.
Nå kan nemleg alle fortøya båten sin i Flørli. Her kan dei til dømes gå i dei 4444 restaurerte trappetrinna, eller besøka kafé og utstillingslokalet til Flørli velforeining i den gamle kraftstasjonen.
– Å gå trappa her er ei oppleving i seg sjølv. Dette kan bli eit mål i Lysefjorden på lik line med både Kjerag og Preikestolen, seier leiar i Lysefjorden utvikling, Audun Rake.
På opninga tysdag var om lag 80 personar. Blant dei var politikarar, som fann tid til ei aldri så lita tevling i trinna.
Flørli er eit lite samfunn som ligg i Lysefjorden. Vasskrafta skapte bygda slik ho er i dag, og kraftstasjonen der blei sett opp i byrjinga av 1900-talet.
Både friluftsrådet, Lysefjorden utvikling og politikarar håpar no nyopninga skal lokka turistar til Flørli.
Men du skal helst ha god pust: Frå fjorden og opp til toppen er det nærare 750 meter. Rekorden opp skal vera 20 minutt, men de fleste andre brukar nærare to timar.

Utsikt på toppen av trappa.
Foto: Thomas Ystrøm/NRKDet har skjedd noe etter TV-serien «Ingen grenser». Fjellet inntas av nye eventyrere. Vi ble med da Finse ble erobret.
Kan me by på eit glas sval bjørkesaft? Eller kva med ein kopp skogste, søta med gransirup? Slik smakar du på våren!
Lite lysten på bunad, korps og lange køer? Pakk med ski og turklær, og feir nasjonaldagen til fjells!
Når to fotoglade svenskar forelskar seg i norsk natur, blir resultatet magisk vakkert!
Sannsynligheten for at du møter en ulv i Østmarka er veldig liten. Ulven er sky og stikker nok av hvis den ser deg.
– Vi har sett isbjørnspor, og fått kjenne på en heftig vinterstorm.
For første gang er begge ulvene i Østmarka fotografert, og det ser absolutt ut som om tispa venter valper!
- Ansvarlig redaktør Thor Gjermund Eriksen
Opphavsrett © 2008 - 2013 Den Norske Turistforening og NRK. Alle rettigheter reservert.