Friluftsliv for alle

Hele Norges turplanlegger

Rutebeskrivelse fra Nedalshytta til Helags Fjällstation

Start fra Nedalshytta

T-merket på norsk side. Svenskmerket med røyser eller oransje malingflekker på steiner og trestolper med andreaskors der sommer- og vintertraseen er felles i Sverige. Følger ruta mot Sylstationen til rastskyddet i Ekorrdörren. Herfra følges vinterstakinga mot øst ned dalen til rastskyddet Mieskentjakke der man kommer inn på sommerruta mellom Helags og Sylarnas Fjällstation. Videre mot sørøst i slakt lende til Helags. Terrenget langs Handölan er preget av morenerygger og en mengde små tjern. To alternative merkete ruter: a) Enten som ruta ovenfor til 2 km før vindskyddet i Ekorrdörren og så mot sørvest ned til nordøstenden av Sylsjön. Videre langs østbredden til sørøstenden av sjøen. Herfra mot sørøst, sør for Predikstolen og inn på ruta mellom Helags Fjällstation og Fältjägarstugan. Mot nordøst langs denne opp Kungsdalen til Helags. b) Siste alternativet er å følge ruta syl32 til Sylsjödammen og fortsette mot nordøst rundt sjøen og inn på ruta ovenfor.

Start fra Helags Fjällstation

T-merket på norsk side. Svenskmerket med røyser eller oransje malingflekker på steiner og trestolper med andreaskors der sommer- og vintertraseen er felles i Sverige. Turen følger ruta mot Sylstationen nordover til rastskyddet Mieskentjakke. Terrenget langs Handölan er preget av morenerygger og en mengde små tjern. Derfra følges vinterstaking vest til Rastskyddet i Ekkordøren. Derfra følger man ruta mellom Sylstationen og Nedalshytta.
Lagre i mine favoritter

Sist oppdatert: 2011-04-15 12:20:40

Har du gått fra Nedalshytta til Helags Fjällstation? Del dine erfaringer her

Om ruten

  • Sesong: Sommer
  • Tur fra Nedalshytta beregnet til: 9 timer
  • Tur fra Helags Fjällstation beregnet til: 9 timer
  • Rutekode: syl5a
  • Merking: Delvis DNT-merket, delvis lokalmerking
  • Lengde i km: 25

Eierskap

  • Opprettholdt av: Trondhjems Turistforening

Hytter tilknyttet ruta

Kart

Ruta går stort sett over tørre flyer, dels i myrlendt terreng med viervegetasjon. Du følger ruta fra Nedalshytta (785 m) mot Sylstationen til vindskyddet i Ekorrdörren (ca 1100 m), og fortsetter dalen ned til ruta mellom Sylstationen og Helags ved rastskyddet Mieskentjakke (890 m). Dette stykket er ikke vardet. Orienteringa ned til vindskyddet er meget enkel. Følg gjerne vinterstakinga i dårlig sikt. Følg vardinga i flatt og slakt lende oppover til Helagsstugorna (1040 m). Terrenget i dalen fra Ekorrdörren og opp langs Handölan til Helagsstugorna er preget av morenerygger og en mengde små tjern. Det er bruer ved bekkekryssinger. Vinterruta følger sommerruta og er også permanent vinterstaket på stykket fra Ekorrdörren ned til Mieskentjakke, der det ikke er sommervarding. Ekorrdörren er en meget vindutsatt dal som det kan være stritt å passere i sterk vind. Geologisk sett er den en typisk U-dal formet av iserosjon mens tykke ismasser beveget seg fra øst mot vest over fjellkjeden.

Sist kommenterte ruter

UT.no er et samarbeid mellom Den Norske Turistforening og NRK

- Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas