Velkommen "inn i naturen" på Letnes gård, som ligger ut mot fjorden på vestsida av Inderøy.
Kartsporet er noe unøyaktig tegnet inn. Gjør egne vurdering og naviger etter beskrivelse, faktisk skilting, merking og terreng.
Kulturstien På Letnes gård kan følge kulturstien fra fylkesvegen til fjorden i vakkert kulturlandskap.
På runden i stien kan du se et gammelt steinuttak, et fangstgjerde, gravrøyser, «jektskipper» husmannsplass, gapahuk og en fredet (1924) villapal.
Når du går kulturstien, kan du følge stien til Sandvika. Her er det en trang passasje i berget som leder ned til den fine fjæra som ligger så fint og usjenert til. Det er et spesielt landskap som er slipt til av naturkreftene over lang tid.
Planter og vegetasjon Letnesholmene har vegetasjon med biologisk mangfold av nasjonal verdi. Mange planter har sin nordgrense i området. Ved midtsommer kan du finne mange forskjellige planter som bergfrue, bakkemynte, kattefot, vill-lin, vill-løk, villhavre, blåfjær mm.
ADKOMST FRA E6: Ta av på Hylla, Røra eller Vist og følg skilting mot Straumen. Dere vil deretter se skilt til Utøy (Fv 755) - følg denne i ca 7 km til Øynheim. Ta inn til høyre på Stokkanvegen og følg denne rett frem i 4,5 km. Ta inn til høyre på Letnesvegen og følg denne i 3,2 km til stort fellesfjøs på høyre hånd. Ta til venstre og parker bak postkassestativet.