Friluftsliv for alle

Hele Norges turplanlegger

Aurlandsdalen - vill og vakker

Skarvheimen Jotunheimen og fjellområdene rundt

 

Aurlandsdalen kan ta pusten fra deg, med den ekstreme villheten i elva som graver seg frem gjennom landskapet, og den fantastiske utsikten utover mot fjorden langt der nede.

Finse - Geiterygghytta - Steinbergdalen - Østerbø - Vassbygdi

Her møtes Østland og Vestland i et vakkert fjellområde. Skarvheimen har vært brukt som gjennomfartsvei for de som har tatt sjumilsstøvlene på og gått fra Jotunheimen i nord til Hardangervidda i sør. Kontrastene i landskapet er store - fra goldt steinlandskap til frodige dype daler, fra mektige fjell til buldrene fossestryk. Turen fra Finse til Flå har alt dette!

Dag 1: Høyfjellsetappe fra Finse til Geiterygghytta over Sankt Pål med flott utsikt mot Hardangerjøkulen i sør og Skarvheimen og Jotunheimen i nord. Ca. 5 timer.

Dag 2: Fra Geiterygghytta nedover mot Aurlandsdalen forbi Steinbergdalshytta, ca. 3 timer, og videre til Østerbø ca. 3 timer. Dersom du ønsker å dele turen i to etapper er en rast ved den tidligere DNT-hytta Steinbergdalshytta å anbefale.

Dag 3: Fra Østerbø går den ville og vakre Aurlandsdalen ned til Vassbygdi, ca. 6 eller 7 timer, lengst om Bjørnstigen og Høgstegvarden. Fra Vassbygdi med buss til Flåm og Flåmsbanen til Myrdal, og bytt til Bergensbanen til Oslo eller Bergen.

Transport: Til Finse med Bergensbanen fra Bergen eller Oslo, se NSB. For buss fra Vassbygdi til Flå se Fjord1. For Flåmsbanen til Myrdal se Flåmsbanen.


Sist oppdatert: 2010-07-30 03:30:08

Feil eller mangler? Send oss en tilbakemelding.

Om turen

  • Sesong: Sommer
  • Terrenget er: Kupert
  • Passer for: For Ungdom, For Voksne
  • Vanskelighetsgrad: Ganske lett
  • Type tur: Fottur
  • Vedlikeholdt av: Den Norske Turistforening, DNT Oslo og Omegn

Adkomst

Til Finse med Bergensbanen fra Bergen eller Oslo, se NSB. For buss fra Vassbygdi til Flå se Fjord1. For Flåmsbanen til Myrdal se Flåmsbanen.

Kart

UT.no er et samarbeid mellom Den Norske Turistforening og NRK

- Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas