Hedmarksvidda er den sørligste utløperen av fjellryggen mellom Østerdalen og Gudbrandsdalen. Sørover mot Hamar glir snaufjellet over i høytliggende skogkledte åser som fortsetter videre sørover mellom Mjøsa og Glomma helt til Romerike. Det området kaller vi Hedmarken.
Hedmarksvidda er kanskje først og fremst stedet for stille ettertenksomhet og rolige turer. Ta en titt under de skjeggete granene eller på de åpne myrene så vil du finne en florarikdom som er verdt mer enn ett stopp. Fuglelivet og dyrelivet er rikt, sjansen er der for å se alle de fire store rovdyrene og villreinen ferdes i de nordligste traktene.
Hedmarksvidda er mest kjent for sine dagsturområder, men her passerer også Rondanestien og Birkebeinerstien og det er mange hytter som gjør det mulig å legge ut på lengre turer.
Mosjømarka i Løten byr på idyllisk furuskog og blanke skogsvann. Lett adkomst fra Løten -sentrum og Myklegard ved Hamar–Elverumveien.
Søndre Hedmarksvidda er området mellom Hamar og elva Åsta, et friluftseldorado for befolkningen sommer som vinter. Fine rundturer på blåmerkete stier kan du gjøre fra Budor, Gåsbu og Vollkoia. Turistforeningen tilbyr enkelt losji i sine ubetjente hytter.
På Raudfjellet og i Ringsakerfjellet er området rundt Øyungen og -Godlidalshytta populært, en skikkelig fjellvidde på over 1000 moh., villreinen og rypas rike!
Fra Gåsbu nordover mot Målia, Sandfløten og Halgutusveen og almenningskoiene i Mosjømarka i Løten.
Malungen, Rokosjøen, Gåsbu, Budor, Vollkoia, Skramstadsetra, Målia, Bringbu og Åkersætra.
Sist oppdatert: 2012-05-24 14:55:08
Feil eller mangler? Send oss en tilbakemelding.
- Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas
Opphavsrett © 2008 - 2012 Den Norske Turistforening og NRK. Alle rettigheter reservert.
Har du gått på tur til Hedmarken og Hedmarksvidda? Del dine erfaringer her