Ålfotbrehytta

    Legg til huskeliste
    2
    SjekkUT-besøk

    Annonse
    • 6 sengeplasser
    • Åpen hele året

    Ålfotbrehytta, som lokalt kalles Brehytta er en moderne hytte nybygd i 2025. Hytten er bygd av SFE for å støtte kravene i landskapsvernområdet. NVE er oppe flere ganger i året å driver bre måling.

    Keipen Turlag drifter hytten på avtale med SFE, med bl.a. booking og tilsyn på hytten. Hytten er å regne for en fullverdig ubetjent DNT hytte, i DNT systemet.

    Hytten er kun tilgjengelig ved forhåndsbestilling og er låst med spesial nøkkel! Bestilling av hytten gjøres gjennom Hyttebestilling på UT.no. Etter booking får en info om nøkkel.

    Ålfotbrehytta ligger flott til, med en unik utsikt mot Ålfoten landskapsvernområde og fjellene i retning vest, nord og øst, og ikke minst Ålfotbreen, som blir i nordlig retning fra brehytta . Ålfotbreen er Norges vestligste isbre, høgeste brepunkt er pr 2025 målt til 1385 moh. Brepunktet grenser til 3 kommuner: Bremanger, Kinn og Gloppen. Ålfotbrehytta ligger i Bremanger kommune, rett før en når breen om en går fra Åskåra i Ålfoten. Turen opp er T merket.

    Vi minner om at Ålfotbrehytta kun er tilgjengelig ved forhånds booking, dette da NVE på kort varsel kan reise opp for og utføre arbeid. Da vil en evt. få tlf. med info om avlysning av bookingen.

    FAKTA OPPLYSNINGER: Brehytta har 6 sengeplasser fordelt på 2 soverom: Soverom 1. køyeseng med 2 sengeplasser- Soverom 2 køyeseng med 2 sengeplasser. De 2 siste sengeplasser er benker i stuen. Videre er det kjøkken med utstyr og 2 gassbluss, Vedfyring i stuen til oppvarming og forbrennings toalett. Det er solcelle som gir lyspunkt i alle rom. Vann kan hentes i pytter nær hytten eller ved snøsmelting.

    Vi ønsker alle velkommen opp til denne flotte hytta :)

    Ved behov, ta kontakt hyttetilsyn Svenn Petter Kjerpeset tlf. 958 98 565, eller leder i Keipen Turlag Jannike Brenden Frøyen tlf. 901 64 788

    Fasiliteter

    • Booking
    • Mobildekning
    • Strømovn
    • 12v
    • Vedovn
    • Wc

    Passer for

      Lenker

        Annonse

        Adkomst sommer

        Turen opp er krevende! En kan parkere ved stistart i Åskåra. Første kilometerene går bratt opp over berg, disse er glatte! ved vått føre eller om det er høg luft fuktighet. Oppe på ca 300 hm beveger en seg over en steinur. (Det er ikke ofte men kan forekomme at Litle årskårsvatnet flømmer over. Da er det ikke mulig og passere.) I perioder ved stor snøsmelting eller ekstrem nedbør, vil en og kunne oppleve utfordring når en krysser elven på ca 350 hm Dette er ca 2,5 km etter turstart ved Åskåra. Her finnes det vaier overgang som kan nyttes ved en nødretur ved stor vannføring, den er ca 10 meter ovenfor merket T sti.

        Videre beveger turen seg oppover i slakt terreng, til en når et stivalg der en kan velge og gå til Åfotbreen.(alternativ nr 1) Velger en dette alternativet vil en få et valg senere, der en kan i et stivalg etter en snau km. ned til Brehytten. Velger en å ta av ved første stivalg, (alternativ nr 2) må en forberede seg på en eksponert klyve tur opp på neste hylle, før en så får en fin spasertur fram til hytten og Ålfotbreen i bakgrunn av hytten. Begge rutene er T merket den kan godt tas som en rundtur. Alternativ 2 er i utgangspunktet merket som en retur løype ved skodde i toppen.

        Det er ca 8 km for å nå hytta, hytta ligger på 1165 moh og her starter en på 0 moh ved stistart, noe som gjør turen krevende! Sommertid er det fin fottur, vinterstid anbefaler vi ikke turen, men om våren når en går bart første 300 hm , er dette en fin skitur videre.

        SjekkUT | Ålfotbrehytta

        Samle på fjelltopper, hytter og andre turmål over hele landet med SjekkUT i UT-appen.

        Les mer om SjekkUT
        2

        SjekkUT-besøk

        recommended