Selhamar Turisthytte - Bergen og Hordaland Turlags største hytte i Stølsheimen. Hytta ligger idyllisk til ved Selhamarvatnet. Sentralt i DNT-rutenettet og tett på anleggsveier som er kjørbare sommerstid. Lett tilkomst og mange aktivitetsmuligheter gjør Selhamar populær for barnefamilier og skoleklasser. Bli gjerne flere netter!
Påsken 2025: På grunn mildvær og lite snø blir ingen ruter i Stølsheimen kvistet i år. Vatn kan være utrygge. Snøgrensen ligger på anslagsvis 700 moh. Følg med på facebooksiden til Bergen og Hordaland Turlag eller ta kontakt med Tursenteret for mer informasjon.
Selhamar Turisthytte er ulåst, tilgjengelig hele året og består av hovedhytte og sikringshytte. Det er godt med sengeplasser og utstyr for overnatting på begge hyttene. Selhamar har proviantlager med godt utvalg og ellers det du trenger for matlaging og opphold: kjøkkenutstyr, dekketøy, gass, ved og stearinlys. Det er dyner, puter og pledd. Det er påbudt med lakenpose, eget sengesett eller sovepose.
Hovedhytte: Stort oppholdsrom og tørkerom. 31 senger fordelt på 6 soverom på hovedplan og 2 rom med madrasser på loft. Barnestoler. Proviantlager
Sikringshytte: Full utstyrt med 15 sengeplasser fordelt på soverom og hems. 2 hundebur.
Eget bygg med utedo og vedbod.
Plantegning av Selhamar finner du under bilder.
Alle som besøker en DNT-hytte skal betale for opphold og proviantkjøp. Det gjelder også dagsbesøk. DNT-medlemmer overnatter rimeligere enn ikke medlemmer. Hytter med rombestilling eller utleie kan vike fra standardpriser. Priser overnatting og proviant 2025
Forhåndsbestilling
Bestill overnatting på forhånd via hyttebestilling.dnt.no. Der vil du se ledig sengekapasitet, få tilgang til hytteinformasjon, ruter og turforslag i UT-kartet. Forhåndsbestilling anbefales spesielt i høysesong, på hytter med få sengeplasser og store grupper. Hytter som leies ut som en enhet eller kun har rombestilling må forhåndsbestilles for å få tilgang. Det blir sendt ut elektronisk kvittering ved forhåndsbestilling. Her spesifiseres vilkår og viktig informasjon om den enkelte hytte. Les dette nøye før ankomst.
Drop - in besøk
Gjester som ikke forhåndsbestiller og uttak fra proviantlageret skal betales med appen DNT Hyttebetaling . I besøksprotokollen på hytta, noter du i betalingsrubrikken DNT - APP.
Appen fungerer uten telefon- og nettverksdekning. Legg inn proviantkjøp og overnatting offline og betal når du får mobildekning. Last ned hyttebetalingsappen på telefonen FØR du går på tur. Appen erstatter tidligere engangsfullmakter og skal brukes om du ikke har forhåndsbestilt.
DNT-hytter har besøksprotokoll, skriv deg inn når du ankommer. Den ligger lett tilgjengelig. Samme sted finner du også praktisk informasjon. Noter i kolonnen til høyre betalingsmåte for oppholdet. Ved gruppebesøk skriver alle seg inn. Protokollen gir oversikt over besøkstall og bruk av hyttenettverket.
Det er tilrettelagt med 2 hundebur på Selhamar. De er plassert i sikringshytten. Der kan eier sove med hunden. Hunder har ikke tilgang til hovedhytta. Se bilder ved bestilling av hundebur. Hunderom er ikke oppvarmet, men i tilknytning til oppvarmet gang.
Selhamar er godt egnet for skoleklasser/grupper, gjerne i midtuke. Relativt kort vei og god sti gjør den attraktiv for mange.
Fiskerike vatn i området. Det selges fiskekort ved innkjørselen til anleggsveien. Fiskekvaliteten i et område, henger nøye sammen med berggrunnen. Her øst i Stølsheimen har man lokale soner med fyllitt og glimmerskifer, som er frodige og gir god PH-verdi i vannene, og gode levekår for fisken. Raudbergvatnet, Selhamarvatnet og Kvilesteinsvatnet (ved Bjergane) har slike kvaliteter. Det er kanskje best mulighet for å få storfisken fra båt, men fjellvandreren som fisker fra land, får også fine fangster og ørret i pannen til middag. Og ut på sensommeren finnes både blåbær og multer, som smaker godt til dessert. Se bildeserie for info rundt fiskekort. Framfjorden grunneigarlag fiskekort kan kjøpes online.
Vannene rundt Selhamar egner seg ypperlig for kanopadling. Du kan enten ta med båt selv eller benytte kanoene som ligger ved hytten. Der er relativt lett å bære båten fra anleggsveien og ned til Selhamarvatnet, hvor man kan padle fine turer og gjerne kombinere med tur til Raudbergsdalen. Nedenfor ligger imidlertid også Raudbergvatnet og Vassøyane. Det er kort vei å bære kanoen ned hit fra hytten, og området man kan padle i er stort. Har man med telt kan man ta overnattingsturer fra kanoen og finne nydelige plasser langs bredden av vatnet.
Sommerstid er det rundt Raudberget mye å finne for den som er interessert i botanikk og geologi. Raudberget skiller seg ut fra omgivelsene med sin karakteristiske røde farge og majestetiske framtoning i terrenget. Fjellet står opp som ein plugg i fyllitten den er omgitt av. På kveldstid gløder Raudberget i lav kveldssol. Floraen er artsrik og variert. På stølsvollen i Raudbergdalen er plantedekket preget av kultivering og beite fra gammel tid, og fremdeles trekker beitedyr til de frodige markene ved stølshusene. På stølsbøene har gressorter som sølvbunke, fjelltimotei og gulaks tradisjonelt vært dominerende. Men en finner også urter som engsyre, marikåpe, harerug og forglemmegei.
Ved Gryteberget er det et klebersteinsfelt. Berget inneholder mineraler som olivin, pyroksen og amfibol i flere farger, og dessuten magnesium og silisium. Den spesielle mineralsammensettingen gjør at også floraen blir spesiell. Fjelltjæreblom, fjellarve og den vesle bregneplanten grønnburnke, alle tre olivinspesialister, er vanlige her.
I sørskråningen mot Raudberget er det godt med plantenæringsstoff i jorden, og sildrende vann. Noen av plantene er vanlige, mens andre er typiske fjellplanter. I sprekkene finner vi igjen olvinspesialistene fra Gryteberget; fjelltjæreblom, fjellarve og grønnburkne.
Selhamar Turisthytte er en del av ruta SignaTUR Stølsheimen.
Flere turforslag eller overnattinger? Bergen og Hordaland drifter flere hytter i Stølsheimen
Rutene inn til Selhamar er T-merket fra Vikafjellet/Bjergane , Kvilesteinsvatnet, Askjelldalsvatnet, Åsedalen, Trefall og Torvedalen. Rutene har ulik vanskelighetsgrad.
Askjelldalsvatnet - Selhamar - sommerrute - gradering grønn.
Vikafjellet /Bjergane/Kvilesteinsvatnet - Selhamar - sommerrute - gradering blå.
Trefall - Selhamar - sommerrute - gradering blå.
Åsedalen via Rappen - Selhamar - sommerrute - gradering blå
Åsedalen via Geitdalen - Selhamar - sommerrute - gradering rød.
Torvedalen - Selhamar - sommerrute - gradering rød.
Vikafjellet - Selhamar - vinterrute - gradering rød.
Trefall - Selhamar - vinterrute - gradering rød.
Åsedalen - Selhamar - vinterrute - gradering blå.
Kart over området
DNT anbefaler alltid å ha med fysisk kart og kompass på tur. I fjellet er det varierende mobildekning. Vær og føreforhold endrer seg raskt. Merking kan forsvinne under snø og i tåke. Følg pakkeliste tilpasset årstid.
Tursenteret i Bergen og Hordaland Turlag har godt utvalg av kart, turutstyr og bekledning. 15 % medlemsrabatt og gratis turveiledning til medlemmer som skal på DNT-hyttetur!
Selhamar Turisthytte har fått støtte av overskuddet fra spillemidlene til Norsk Tipping.
Selhamar Turisthytte driftes og har tilsyn av Bergen og Hordaland Turlag.
Turstart fra anleggsveier ved Bjergane, Kvilesteinsvatnet eller Askjelldalsvatnet krever bil, ingen kollektivpunkt. Bomvei. Veiene er kun åpne sommerstid. Varierende tilgjengelighet avhengig av snømengde. Veiene er ikke kjørbare på vinterstid.
Turstart ved Trefall og Vikafjellet er busstransport mulig, men få avganger. Knutepunkt Eksingedalen, Voss og Vik.
Skyss: Kollektivtransport i Vestland.
EnTur: Kollektivtransport i hele Norge.
Vikafjellet er værutsatt og stenges på kort varsel vinterstid. Anleggsveier er vinterstengt og kan stenges på kort varsel på grunn av vær/føre og anleggsarbeid gjennom hele året.
Se ankomstbeskrivelse sommer.
Vikafjellet er værutsatt og stenges på kort varsel vinterstid. Anleggsveier er vinterstengt og kan stenges på kort varsel på grunn av vær/føre og anleggsarbeid gjennom hele året.
Samle på fjelltopper, hytter og andre turmål over hele landet med SjekkUT i UT-appen.
Les mer om SjekkUTSjekkUT-besøk