Ødegården Turbotur

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Enkel fottur
  • 1,5 km
  • 1 t, 30 min
  • Turen går én vei, fra A-B
  • 35 høydemeter totalt
  • Sesong: Hele året

 I Barkevika er det parkeringsplass for kyststien. Videre herfra er det en blandingen av asfalt, grus, gress og stein. Selv om det er ujevnt underlag går det fint med barnevogn.

Det er skilter med informasjon om tidligere tiders virksomhet med steinlasting og utskiping av stein, sand og is.

Kyststien fortsetter nordover til Ødegården. Ved selve Ødegården er det brønn, benker og en bålplass. Et idyllisk sted, og plassen gir mulighet til å raste litt før en snur tilbake eller fortsetter på umerket sti ett par hundre meter til, så kommer man ut til sjøen igjen og en liten strand.

Her er det veiminner fra utskipingen av sand og stein.

Adkomst med egen bil

Med bil fra Helgeroa. Når du kommer ned mot Helgeroa havn, står det skiltet til Kysstien mot høyre i ett Y kryss ved den gamle skolen. Du følger veien forbi Blokkebukta camping og videre til Barkevik parkering. Det er bom ved parkeringen, så du kommer ikke lenger.

Adkomst med kollektivtransport

Buss til 208 til Nevlunghavn. Hoppe av i Helgeroa, og følge vei utover til start av turen. Se ruteopplysning for tidspunkt av transport. Fra bryggen i Helgeroa er det ca 1,6 km til parkering på Barkevik.

Se https://www.vkt.no/ for rutetider.

Annonse

on the path