Fottur til Rønningen fra Granåsen

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Enkel fottur
  • 6,6 km
  • 2 t
  • Turen går tur/retur samme vei
  • 131 høydemeter totalt
  • Sesong: Apr - okt

Rønningen ligger i Leinstrandmarka, en populær del av Bymarka.

Hit kan du gå fra blant annet Smistad, Skogly, og Lian. Denne turen starter i Granåsen. Reiser du kollektivt, tar du buss 23 til Granåsen Idrettspark.

Fra nederste parkering (Store P) følger du grusveien innover til høyre. I første kryss tar du til venstre (omtrent 90 grader) og følger grussti langs rulleskiløypa oppover bakken mot Litjåsen. På toppen av bakken kommer du til Granåsen Aktivitetspark, med fine lekeaparater for store og små! Her tar du til høyre, vekk fra rulleskiløypa.

Stien ble oppgradert av Trondheim Kommune sommeren 2024, og er nå gruslagt og tørr hele veien til Rønningen.
Den kan gås/løpes, sykles eller trilles med barnevogn.

Selv om stien er oppgradert, er traséen som før, med unntak av et parti ca. halvveis (litt sør for Sølvskakkeltjønna). Her er både sti og skiløype lagt om for å unngå den bratte bakken som kan være skummel særlig vinterstid.

Rønningen har servering, og ute finner du gapahuker til hengekøyer, en spennende Turboskog med bl.a. zipline og klatretau for barn, bålplasser & ved, og benker. Det er døgnåpent toalett, og vannkran ute så du kan fylle på drikkeflasken din.

Rønningen eies av Trondheim kommune og drives av Trondhjems Turistforening.

Adkomst med egen bil

Fra E6 tar du av i Tonstadkrysset mot Byåsen, og følger Kongsvegen til den nedre parkeringsplassen i Granåsen.

Adkomst med kollektivtransport

Det er gode bussforbindelser til Granåsen (buss 23), holdeplassen heter Granåsen Idrettspark. Sjekk oppdaterte rutetider på atb.no.

Annonse

on the path