Fredriksten festning - På byens tak

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 3,6 km
  • 1 t, 30 min
  • Rundtur
  • 123 høydemeter totalt
  • Sesong: Hele året

Å gå tur på Fredriksten festning bør gjøres flere ganger. For det er mange minnesmerker og utsiktspunkt som skal sees. På turen skal vi konsentrere oss om noen få steder og legge vekt på selve turopplevelsen.

Turen starter ved Tollboden/Halden torg og går opp Festningsgata mot festningen. Grunnmuren til flere hus i dette området er fra før bybrannen i 1826.
Ta av til høyre ved Landsbergs plass. Etter ca 100 meter går vi opp trappen merket Kyststien og Normandstien.

Vi går i et vakkert område med blandingsskog, lyng og matsopp. Øverst dominerer bartrærne og utsikten er fantastisk over deler av Iddefjorden. Mot vest ses Norges høyeste og nest høyeste byggverk, tårnene til kabelprodusenten Nexans.

På toppen ligger Roland skanse. Den var en del av befestningen i 1660. Vi går videre til Kaserna (vandrerhjem) og ut på asfaltert vei. Vi følger Kyststien frem til Fredriksten Camping. Her går vi til venstre mot hovedfestningen. Vi ser Overberget fort og Stortårnet fort på høyre side. Til venstre ligger Brådland skanse. Vi går ned til dammene og til venstre ser vi Østfold Opera sine lokaler. Vi følger den stensatte veien inn porten til Place d'Armes.

Turen går inn porten til hovedfestningen og fortsetter opp bakken til høyre mot Huth. Ved Huth går vi opp vollen og velger "Batterisjefens kommandoplass" som utsiktspunkt. Vi ser hele byen under oss.

I festningen er det mange steder som bør besøkes; Halden historiske Samlinger med festningsmuseene, Huth . Vertshuset Curtisen, Fredriksten Kro, Kongshallene, Kaserna, Ravelinbygget med informasjonskontor med mer.

Vi går samme vei tilbake til Place d'Armes. Der følger vi skilt til Gyldenløve fort. Utenfor muren ser vi den nye kommandantbolig, stevnesletta og Fredriksten Kro. Vi følger skiltet til monumentet over Karl XII. Sveriges konge døde på Fredriksten i 1718. Om han ble skutt av sine egne eller en norsk soldat er fremdeles en uløst gåte.

Turen går videre rundt og bak Fredriksten kro. Der følger vi Slyngveien, den er merket "Halden". Utsikten opp til festningen og utover byen er storslagen.

Vi avslutter turen ved å følge Borgerskansen og Peder Colbjørnsens gate ned til Olav Vs gate mot Indre havn og torget.

God tur!

Adkomst med egen bil

Kjør til torget i Halden. Der er det god parkeringsplass.

Adkomst med kollektivtransport

Tog til Halden jernbanestasjon. Derfra går man Blokkhusgata til torget.

Annonse

on the path