Kjerkevegen fra Kjerret i Austmarka til Eidskog kirke, Matrand

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 16,9 km
  • 5 t, 30 min
  • Turen går én vei, fra A-B
  • 515 høydemeter totalt
  • Sesong: Apr - okt

Denne turen har fått navnet Kjerkevegen, fordi dette er en av mange stier på Finnskogen som ble brukt som veien til kirkene som den gang lå i de større tettstedene. Austmarka kirke er fra 1858, og før den tid var Eidskog kirke på Matrand den eneste kirke i Eidskog og Austmarka. Følgelig fantes det mange kjerkeveger fra distriktene rundt. Kjerkevegen ble etablert som tursti i 2009, og er ca. 17 km lang og godt merket. 

Turbeskrivelse 

Kjerkevege starter på fylkesveg 202 ca 400 m fra grensen mellom Eidskog og Kongsvinger.

Sæterlund (merket med skilt) heter stedet like i begynnelsen av stien. Der var det både danselokale (fra før 1920 t.o.m. 1959) og butikk (ant. nedlagt før1920). Stien går over i en skogsbilvei og passerer Nordsætra (skilt), kjent fra 1700-tallet. Låven derfra ble flyttet til Austmarka bygdetun.

Etter 3-400 m går det sti vestover, over Strandberget og ned til fylkesveg 202. Etter Finnsrud bru følger stien gamlevegen til den igjen krysser fv. 202, passerer noen bolighus og følger skogsbilvei til den går videre vestover på sti. Ca. 300 m opp i enden av skogsbilveien ligger en gapahuk ved Damtjernet, hvor man kan overnatte og også fiske.

Etter ca 1,5 km på stien står et skilt «Korsbjørka», som var en gammel heim. Stien går deretter nedover, over Heimadalen (skilt) og opp over Lauvlitoppen (skilt) og ned til den krysser en skogsbilvei. Etterhvert krysser stien bilveien til Vålvatnet, og følger skogsbilveien til Igletjennet 200 m og inn på sti videre vestover ca 400 m til bilvei opp til Nordby og Vestby. På Nordby er man ca halvveis til Eidskog kirke.

Stien passerer Midtskogsetra og krysser der «Nyfjelltrampen», som går mellom Åbogen og Skotterud (sti og skiløype). Resten av kjerkevegen går stort sett på skogsbilvei.

Adkomst med egen bil

Kjerkevegen starter på fylkesveg 202 ca 400 m fra grensen mellom Eidskog og Kongsvinger. Du kan parkere ved Finnsrud samfunnshus, eller ved start på turen kan du parkere ved ved velteplass (tømmerplass). 

Annonse

on the path