Sølvstufoss fra nord.
Sølvstufoss i Ågårdselva er et kjent turmål for mange. De aller fleste kommer sørfra, men ikke like mange velger å ta turen inn fra nord, fra Trøsken. Men velger du det, vil du gå i et helt annet landskap enn om du kommer sørfra. Her går du i Ågårdselva naturreservat.
Turen starter ved Bådstangen, en liten campingplass, hvor en også kan parkere bilen (til venstre rett før bommen). Følg skiltet merket "natursti". Først er det grusvei retning ned mot vannet og deretter videre inn på sti til høye som er merket "natursti" (ved en hytte). I begynnelsen er det tydelig og god skogssti, men blir mer kupert etter hvert. Gås denne turen på sommeren kan stien enkelte områder være litt overgrodd til tider, men en kommer seg frem.
Fremme ved Sølvstufossen kan du gå over en lang og flott trebro som er høyt over Ågårdselva og demningen. Området er vilt og vakkert. Det er et særegent landskap som en ikke finner mange av i Østfold. Ågårdselva er en vestlig sideløp til Glomma og skal være en god lakseelv. I området finnes det også flere spor etter bever.
Les gjerne mer om historien til Sølvstufoss og området rundt på: TUNE HISTORIELAG | Sølvstufoss og Ågårdselva
Ønsker du en enklere adkomst til Sølvstufoss? Da kan du gå grusveien inn fra sør:
Fottur til Sølvstufoss - fra sør
Husk sporløs ferdsel! Ta med all søppel hjem.
Her kan du lese mer om turvett, sporløs ferdsel og allemannsretten:
https://www.dnt.no/turtips/turvett/allemannsretten/sporlos-ferdsel/
Fra Sarpsborg kjør mot Trøsken (fylkesvei 114). Etter Trøsken Bru ta til venstre opp Agnaltveien. Ta til venstre inn Bådstangen. Parkering inn til venstre like før bom ved campingplass.