Jutulen

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 11,7 km
  • 4 t
  • Turen går tur/retur samme vei
  • 369 høydemeter totalt
  • Sesong: Jun - nov

Følg Jutulvegen i 2,5 km og ta til venstre ved skilting til Tveitastølsfjellet og Jutulen. Stien går over Tveitastølfjellet (1043 moh.). Flott utsikt over Steinsetfjorden, Etnedalsfjella og Synnfjell. Turen går delvis gjennom myrete og steinete partier, men er relativt enkelt å finne frem. Flere steder har du en fantastisk 360 graders utsikt. For å lage en rundtur kan du ta stien ned til Jutulstølen og følge en grusvei tilbake til startpunktet

En kortere tur er å kjøre Jutulvegen og parkere bilen før avkjøringen til Tveitastølen og gå derfra.

Adkomst med egen bil

Fra Fagernes, kjør inn på Garlivegen og følg skilting mot N. Etnedal i ca. 13 km til du kommer til Nythun Høyfjellstue. Parker ved Nythun eller på høyre side av Jutulvegen før bommen (avgift kr. 40,- per 2016).

Alternativt kan du kjøre hele veien inn til Jutulstølen, (bomavgift kr. 50,- per 2016). Derfra er det en tydelig sti som fører i en vestlig bue mot toppen.

Adkomst med kollektivtransport

Annonse

on the path