Bolgvatnet er et vatn på Freiøya i Kristiansund kommune, det er tilrettelagt med gruset gang og sykkelvei på østsiden, denne er svært populær. På vestsiden er det sti langs vatnet, så muligheten for å gå en rundtur her flott.
Turen kan startes enten ved parkering i Bolga eller ved parkering på Prestmyra. Det finnes også noen mindre parkeringsmuligheter nærmere vatnet, men vi anbefaler å bruke de større turparkeringene. Denne beskrivelsen tar utgangspunkt i Prestmyra.
Fra parkering følg gang- og sykkelvei nordover, ta av fra denne ved trafokiosk og fortsett på sti. Stien går over noe myrlendt terreng, så det anbefales godt skotøy. Stien går etterhvert nede langs kanten av vatnet, her finnes det gode muligheter for en rast. Følg sti videre til demning i nordenden av vatnet, kryss over denne. Deretter følges gang-/sykkelvei tilbake til Prestmyra. Langs denne veien er det også etablert et par rasteplasser, det finnes også tilrettelagt fiskeplass.
Fra Kristiansund kjør RV70 i retning ut av byen. Før Prestmyra er det parkering ved lyskiosk sør for Bolgvatnet.
Rute 100 fra Kristiansund trafikkstasjon til Bolgvatnet.