Tur til Herdla friluftsområde - Askøy

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Enkel fottur
  • 1,3 km
  • 30 min
  • Rundtur
  • 20 høydemeter totalt
  • Sesong: Hele året

Nydelig område lengst nord på Askøy. Her er det både fuglereservat, kystfort, strender og turstier. Området er tilrettelagt av Bergen og Omland Friluftsråd .

Tidligere Herdla fort er nå friluftsområde, med gangveier og fine utsiktspunkt. Flere rasteplasser med bord og benker langs veier og stier. Herdla Museum driver utstilling og kafe i området. Mulighet for omvisning i det gamle torpedobatteriet. I området er det også frisbeegolfbane, egen via ferrata løype, med flere taubaner underveis. Fine fiskemuligheter på nordsiden. Området har gode parkeringsmuligheter og toalettbygg tilpasset rullestolbrukere. Gangveien rundt fortet er asfaltert og lett tilgjengelig med rullestol og barnevogn.

Fra fortet er det utsikt mot Herdlevalen. Naturreservatet på Herdlevalen og strendene rundt er det rikeste fugleområdet i Hordaland. To observasjonshus er satt opp i Prestvika og Urdneset slik at publikum skal kunne få oppleve fuglelivet. I tiden 15. april til 30. september er det ferdselsforbud i et begrenset område fra Prestvika til Urdneset. Fylkesmannens miljøvernavdeling forvalter naturreservatet. På Herdla er også Herdla museum verd et besøk. Herdla og Herdla kai er også et fint utgangspunkt for padleturer. Mange brettseilere og kitere bruker rullesteinsstranden på vestsiden av øyen til kiting og seiling i Hjeltefjorden. Friluftsområdet er et av turmålene på TellTur.no.

Adkomst med egen bil

Fra Bergen følg vestover mot Askøy. Etter Askøybroa følg R562 til Herdla. Det er opparbeidet stor parkeringsplass ved friluftsområdet. 

Adkomst med kollektivtransport

Se Skyss. 

Annonse

on the path