Rensfjellet 941 fra Håen, Melhus. Topptur, ski.

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende skitur
  • 13,0 km
  • 3 t
  • Turen går én vei, fra A-B
  • 637 høydemeter totalt
  • Sesong: Des - apr

Rensfjellet ligger omtrent i skjæringspunktet mellom kommunene Melhus, Selbu, Midtre Gauldal og Trondheim og er kommunetopp i den førstnevnte. Som turmål er den aktuell året rundt og med mulig startpunkt i alle fire kommunene. Her beskriver vi turen på ski fra Håen i Melhus.

Starthøyde: 418 moh. Slutthøyde: 941 moh. Tapte hm opp: ca 130. Total stigning: ca 650 hm.

Lengde, opp: 13 km. Tidsforbruk, opp: 3 t. Eksposisjon: V.

Anbefalt utstyr: Fjellski.

Gradering

Fysisk vanskelighetsgrad: Middels.

Terrengklasse: Middels, KAST-klasse 1, enkelt terreng.

Obs!

  • Håen er regulert og tappes ned hver vinter, sørg for ikke å komme ut på usikker is når du går langs kanten av vannet.
  • Det finnes bratte enkeltheng som er høye nok til at det kan gå skred, men de er mulige å unngå.
  • Det dannes skavler i området, hold avstand fra disse særlig i dårlig lys så du ikke risikerer å falle ned.

Opp

Fra parkeringa ved Håen skal du følge strandlinja N på Håen rett Ø. Her er det ofte godt med både ski- og skuterspor. Etter knapt 3 km kommer du til Kråklivollen, der ruta går opp i skogen og bukter seg fram opp Kråklia og V for Samsjølia. Videre går den forbi Rundtjønnin 525 moh og krysser Oksdalen før du starter på de ca 4 km stigning til toppen. Anbefalt rute følger terrenget Ø og seinere NØ og unngår bratta for en trygg og behagelig tur til topps.

Vel oppe på toppen har du god utsikt mot de fire nevnte kommunene og også lengre av gårde til Skarvan i NØ og Sylan i Ø. I V-NV ser du Trondheims høyeste Kråkfjellet, Vassfjellet rett bak dette og byen og fjorden i NV.

Ned

Følg samme spor tilbake eller styr ned mot Samsjøen etter Oksdalen hvis føret utenfor oppkjørte løyper er godt eller du har et spor å gå i.

Alternativer

Fra Kråklivollen kan du velge å følge veien videre mot Samsjøen og ta av fra denne mot NØ der den krysser elva Sama. Så følger du strandlinja på Samsjøen mot N, drar opp lia og V for høyden 592 moh før du går inn på normalruta igjen før Oksdalen. Slik sparer du deg for en del bakker opp og ned på normalruta, men må til gjengjeld lage ditt eget spor fra du kommer til Samsjøen.

Turen er beskrevet av Håvard Engen og gjennomgått av Trondhjems Turistforening.

Adkomst med egen bil

Ta av fra E6 midt i Lundamo østover Lundadalen mot Samsjøen. Det er bomvei det meste av veien, betaling med kort. På vinteren er veien normalt brøytet de 18 kilometerne til parkeringa ved Håen.

Annonse

on the path