Topptur til Salen fra Trollheimshytta

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Svært krevende fottur
  • 23,0 km
  • 9 t
  • Turen går tur/retur samme vei
  • 1126 høydemeter totalt
  • Sesong: Jul - sep

Denne turen går til en av de mektige fjelltoppene i hjertet av Trollheimen, Salen 1430moh. Turen går fra Trollheimshytta, og går delvis i merka rute.

Obs! Turforslaget er manuelt tegnet inn på kartet, altså det er ikke nøyaktige GPX-spor, så ruta kan ikke følges med GPS. Turforslaget er ment for planlegging av turen. Deler av turen går i umerka trasé så grunnleggende ferdigheter i bruk av kart og kompass er en forutsetning for å kunne gjennomføre denne turen på egen hånd.

Følg merkinga mot Kårvatn til osen av nedre Salsvatnet. Vad elva, ta på sørsida av den lille tjønna øst for toppen, ta bratt opp østryggen og etterhvert slakere opp til høgeste toppen. Utsikten er flott til naboene Snota og Neådalssnota og til fjellene i de nordvestre delene av Trollheimen. Ta tilbake samme veg.

Adkomst med egen bil

Buss fra Trondheim mot Surnadal. Gå av bussen ved Kvammen, drosje til Gråsjøen. Ev. med bil langs Rv 65, ta av ved Kvammen (ved kommunegrensen Rindal - Surnadal) hvor det er skiltet Trollheimshytta, videre til Gråsjøen (helårsvei). Herfra 16 km inn til hytta.
Annonse

on the path