Fra Nordseter til Pellestova via Skjerketjerna og Nevelfjellet

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 10,4 km
  • 3 t
  • Turen går én vei, fra A-B
  • 373 høydemeter totalt
  • Sesong: Jun - okt

Fra parkerings- og bussholdeplassen på Nordseter (840 moh.) går vi først et par hundre meter på bilveg (Kausvegen) opp på nordsida av Servicesentret og noen hytter. Fortsett på T-merket sti som tar av like ved Kaussetra (Langsetsetra) og fortsetter opp bakken i østlig retning.

Fra stikrysset (der det tar av til Lunkefjell) fortsetter vi mot Hornsjøen nordøstover i 900 meters høyde, i lettkupert terreng med fine utsyn. Når vi kommer til Skjerketjerna, er det skiltet til Pellestova. Vil følger stien nord-vestover forbi Løvsåsen og fram til Reinavegen. Vi går bilvegen ca 500 m til der det tar av vestover mot Nevelfjellet. Her følger vi først en hytteveg som går over til tydelig sti opp til toppen på Nevelfjellet (1092 moh). Stien går fritt og fint opp over Nevelåsen, og vi har god utsikt til Reinsvatnet i nord og Nevelvatnet sør for oss.

På toppen står det ei flott nødbu som ble restaurert i 2021. Ta også en stopp ved sikteskiva som viser navn på topper i horisonten, inkludert Jotunheimen og Rondane.

Fra toppen av Nevelfjellet går vi nord-vestover ned lia til Hundersetra og opp den siste bakken til Pellestova øverst i setergrenda.

Adkomst med egen bil

Kjør Nordsetervegen fra Lillehammer eller fra Sjusjøen.

Parkering (avgift) på parkeringsplass mellom Nordseter Aktivitetssenter og Lillehammer Fjellstue.

Adkomst med kollektivtransport

Flere buss-avganger daglig mellom Lillehammer og Nordseter. 

Buss 500 fra Lillehammer skysstasjon. Se Innlandstrafikk

Annonse

on the path