Fottur til Salamonshidleren fra Grautheller

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 9,8 km
  • 5 t
  • Turen går tur/retur samme vei
  • 454 høydemeter totalt
  • Sesong: Jun - sep

Spennende turmål fra Grautheller-hyttene!

Fra hytta går løypa i sørlig retning opp frodige morenebakker til blankskurt snaufjell gjennom Lysedalskjeften. Løypa følger en gammel driftevei som krysser flere daldrag. Innimellom dukker det opp blinkende tjern og bekker som liver opp landskapet.

Det er flott utsikt på løypas høyeste punkt, og Hilleknuten 1209 moh. kneiser stolt i det fjerne. Nå går det nedoverbakke, og der løypa gjør en svak sving mot sør, ser vi etter en avstikker som følger elva i retning Salamonsvatnet.

Det gamle tråkket er godt synlig i terrenget, og vi følger stien til den runder en fjellkant. Og der åpenbarer Salamonshidleren seg under et tydelig fremspring i fjellet.

Det er et underlig syn som møter en. Den gamle hidleren, som opprinnelig var en jakthidler, var bebodd fram til tidlig 1800-tallet. Svart jord blandet med trekull vitner om dette, og en kan se tuftene av gårdsanlegget nedenfor hidleren. Men noen har i nyere tid etablert seg med hytte under fremspringet. Vegger er murt opp, solcellepanel montert, og en stor terrasse er bygget med utsikt over Salamonsvatnet.

Hytta virker forlatt i dag, men restene av gammel og ny tid gir stedet en spesiell atmosfære, og er vel verd et besøk.

Adkomst med egen bil

Korteste adkomstvei er å følge anleggsvei fra Ådneram i Sirdal (ca 15 km). Veien er stengt med bom, men er en glimrende sykkelvei. Fra anleggsveien er det ca en halv times fottur fram til hytta. Fra kraftstadsjonen på Duge følger man stien på nordsiden av Grauthellervannet.

Annonse

on the path