Fottur i Gjørtlerens fotspor til Stråtjennet

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 10,5 km
  • 4 t
  • Rundtur
  • 237 høydemeter totalt
  • Sesong: Mai - sep

Gjørtleren var bygdas beste jeger og fisker på første halvdel av 1800-tallet. Stråtjenn var et yndet fiskevann, og på denne turen følger vi hans sti fram til vannet, og en alternativ rute tilbake. En gjørtler var en som støpte i messing og bronse.
Gjørtlerstien, fra litt etter gården Trollsnes og et stykke før Gruvbakken, er delvis gjengrodd. Det gjelder også fra litt etter Gruvbakken og til litt før Stråtjenn. Her gjelder det å ha erfaring i å følge GPS-spor, slik som sporet på Ut.no. Kle deg for å gå dårlig sti og terreng.
Tilbake fra Stråtjenn blir stien fort grei, og er blåmerket når du er på det mest slitne den siste timen.

Adkomst med egen bil

Sørfra kjører du FV 120 til kommunesenteret Ask i Gjerdrum. Det er FV120 som går gjennom Ask fra sør til nord. Fortsett 120 gjennom Ask og ca 3 km til veien Kokstad tar av fra FV120. Nordfra følger du også FV120 (sørover) og tar av til veien Kokstad 3 km før Ask. Herfra følger du Kokstad/Skeismoen 2 km til veikrysset Eikeberg. Fortsett rett fram Skeismoen 400 m til parkering der veien Trollsnes tar av. Her starter ruta.

Adkomst med kollektivtransport

Ruter sin buss buss 400 (går Oslo - Gardermoen via Gjerdrum). Du går av på stoppested Eikeberg. I veikrysset tar du ned veien Skeismoen til krysset med veien Trollsnes. Der starter ruta.

Annonse

on the path