Dette er kort bydelstur som passer godt for småbarnsfamilier, pikniktur med venner, om en vil drive løpetrening på idrettsparken rett ved den lille parken som er turens mål, eller rett og slett besøke Bergens minste bydel; Som gjerne omtaler seg selv som bygd i byen. Faktisk har de bydelsavis i lag med Osterøy som heter nettopp Bygdanytt.
Turen er lett tilgjengelig med tog fra sentrum. I sentrum trenger en løfteheis for å komme inn på toget med rullestol. HC vogn er merket, og det er en blå tilkallingsknapp -på selve døren-for å varsle ombordpersonalet om at en trenger assistanse. I Arna derimot kan en trille rett ut. Dvs vær obs på at trinnet har gått ut og dekker gapet mellom dør og perrong.
Fra stasjonen og ned til Øyrane torg kan en velge to undergrunnsveier. Hvilken som er naturlig å ta avhenger av hvilke spor en kommer inn på. Den ene er slakk og lang -maks 3 grader stigning/helling med hvilefelt på ca 1 m med stigning på 1 grad. Underlaget er ruglete betong, som kan oppleves som ubehagelig.
Gamle nedgangen er kortere og brattere med to korte hvileflater. Stigningen her er mellom 6-8 grader. Underlaget er jevn og hard betong.
Når en er nede tar en mot Øyrane torg, forbi lysveggen. Ut av siste tunnelen ser en da Øyrane torg rett frem, over en gangbro. I åpningstiden kan en trille inn her, og ta heis ned i første etasje. Her finner man forskjellige butikker, Peppes pizza og kafé, i tillegg til HC-toalett. Ellers triller man ned stikkveien til venstre rett før gangbroen. Denne har helning på ca 7 grader. Hele turen er på asfaltvei, utenom selve parken, hvor underlaget er grus.
En triller langs Øyrane torg- mot sjøen- tar til høyre langs fasaden, og fortsetter på gangveien langs fjorden. Rett etter parkeringsplassen er det en liten skatepark, den er populær for små og store barn. Enten de bruker skateboard, løpehjul eller sykkel. Det er også piknikbord og fastmonterte lenestoler i metall og tre langs dette strekket.
Den korte turveien langs fjorden har bilveien rett ved seg, så dette er ikke en tur for de som søker naturens ro. I det en beveger seg vekk fra fjorden går det over i stigning opp og opp. Det er en seig bakke hvor stigningen ligger på det jevne 7-8 grader, men helt på slutten et svært kort stykke på rundt 10 grader, hvor det i tillegg er ujevn asfalt og parti med litt tverrfall. Dette vil være det mest krevende partiet for manuell rullestolbrukere. El-rullestoler vil klare denne turen uten utfordringer.
En følger fortauet videre bortover til overgangsfeltet, krysser dette, tar asfaltstien opp til høyre, og følger veien videre i denne retningen. En vil nå etter et veldig kort stykke få parken på sin venstre side. Det er en grussti over jordvollen inn i parken, men denne er bratt. Trill mot idrettsparken, ta veien inn til venstre, og trill til du kommer til porten inn til parken. Her blir underlaget grus. Den er i hovedsak fast, men med litt smågrus som topp lag. Testet ut med ulike rullestoler, og det har fungert med både manuell rullestol og ulike el-rullestoler. Men siden grusen er litt løs enkelte steder, er det en vis fare for å spinne eller kjøre seg litt fast er der. Har du en rullestol som ikke liker grus i det hele tatt er dette ikke egnet park.
Turen opp er kort, og parken er bitte liten. Det enda den både er våtmarkspark og folkeparken i ett. Her har de virkelig fått mye inn på begrenset areal. Det er en ultrakort turløype over gangbro i våtmarksdelen. Det er benker flere steder, overbygd paviljong, felles grill, lekeapparater for barn, og karusell. Den siste kan benyttes med rullestol, så lenge andre gir fart.
Under lekeapparatene er underlaget fast, så det er enkelt å komme tett på i rullestol. Det er et høyere lekehus, som en kan trille under, og en klatreløype lavt mot bakken. En del rullestolbrukere vil kunne benytte seg av elementene her. Dette har vi testet ut. For rullestolbrukende foreldre/ besteforeldre er det lett å følge tett på klatreløypen. Av lekeplasser i Bergen er dette en av de enkleste for rullende foreldre/besteforeldre.
Ved siden av parken ligger Arna Idrettspark, her kan en trille rundt og rundt og rundt på friidrettsbanen om ønskelig. Det er også en kunstgressbane i midten som kan benyttes fritt når ikke Arna-Bjørnar trener der.
På returen kan en trille samme vei, eller velge en annen vei for variasjonens skyld. Korte stykket langs fjorden er likevel det fineste. Triller en over overgangen før rundkjøringen , til Ådnavegen kan en følge denne forbi gamle Arna togstasjon og ned til Garnesveien, med stigning mellom 5-7 grader. Trill på fortauet bortover, til du kommer til en nedgang til stasjonsområdet. Denne har litt ødelagte rister på toppen, så vis forsiktighet. Stigningen her er på ca 7-8 grader. I bunnen av bakken triller en mot venstre og velger den oppgangen en vil til togstasjonen, enten den lange og slake eller en kortere og brattere.
Husk å velge HC-vogn på toget ved retur, særlig om du bruker elektrisk rullestol! Det står på perrongen ca hvor HC-vognen skal stoppe. Om en kommer med buss fra Åsane er terminalen rett ved togstasjonen, så veien blir nesten den samme, - bare trill ned undergangen mot Øyrane torg.
Det er ikke HC-toalett ved turmålet, men i åpningstiden har Øyrane torg HC-toalett.
Parkering ved Øyrane - tidsbegrensning utenom søndag. Det er også HC parkeringer rett ved parken; men siden bommen inn til disse alltid er nede, er disse plassene ikke tilgjengelige lengre.
Ta tog til Arna stasjon eller buss fra Åsane.