Elgsjøen, Bergstien og Hallerødåsen

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 10,3 km
  • 3 t, 30 min
  • Rundtur
  • 126 høydemeter totalt

Start ved Sanderødmoen, ved sandhøla til venstre der veien slutter.

Vi starter med veien nordvestover fra p-plassen og går rett fram helt stien tar av til høyre ca 50 m før ei hytte. Vi passerer til høyre for hytta, og kommer fram til Elgsjøen. Her er ruta merket med blå fuglekasser fram til en flott rasteplass ved sjøen.

Vi følger stien videre langs vannet og etter hvert innover i skogen (ikke merket) fram til enden av en skogsbilvei. Vi følge denne og ta en avstikker ned til Svenskegravene (er skiltet). Vi følger så veien videre bortover myra til det går en sti til høyre, Bergstien. Eter en kort bakke kommer vi opp til Blanktjern der det står en TFL-gapahuk. Fint sted å raste!

Vi følger Bergstien videre ca. 1,5 km ,opp en bakke og sørover til vi treffer på ei grønn fuglekasse (nr. 152). Her tar vi til høyre og følger stien fram til ei blå fuglekasse (nr. 44). Så følger vi grønnmerket sti til venstre over Hallerødåsen.

På det høyeste punktet er det en rasteplass og ved siden av den er det to skulpturer som er hugget ut av tre. Den ene skal forestille jetten Hall. Sagnet om Hall kan du lese på plakaten som er satt opp ved siden av.

Følg stien til du er nede på veien igjen Ta til høyre for å komme tilbake til Sanderødmoen. Rett før vi er tilbake ved bilen, kan du kanskje få øye på en krigersk viking??


Adkomst med egen bil

Følg vei 220 fra Halden til Idd kirke, ta av til venstre på vei 884 (kan også følge 220 til Prestebakke) og følg 884 mot Kornsjø, ta av til venstre på vei 1330 mot Bokerød. i første kryss kjører du til venstre mot Sanderødmoen.

Adkomst med kollektivtransport

Ingen muligjhet.

Annonse

on the path