Fottur langs Aurabanen, fra Holbu til Toppheis

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Krevende fottur
  • 19,6 km
  • 7 dager
  • Turen går tur/retur samme vei
  • 203 høydemeter totalt
  • Sesong: Jun - sep

Denne turen tar deg langs traseen for Aurabanen, en gammel jernbanestrekning fra tiden med utbygging av Aure kraftverk. Turen går i et flott område og med historisk sus er den spennende for både unge og eldre.

Start ved demningen på Holbu, alternativt ved Reinsvasselva om man vil korte inn turen litt. Veien slynger seg i fjellsida utover dalen og det er en fantastisk utsikt på store deler av turen.

På turen finner man flere rester fra utbyggingsperioden, blant annet på Eikeli. Her var det flere anleggsbygninger og det er satt opp informasjonsskilt om historien rundt stedet. Flere steder på turen kan man se rester av sviller fra banen.

Ved Toppheis er det rester fra 1300 meter lange jernbaneheisen hvor det ble fraktet vogner og utstyr opp banen fra Dalen nederst i Litjdalen, 620 meter lenger nede. Fra Toppheis er det også sti ned til dalbunnen, og det har i tidligere år blitt arrangert turmarsj fra Holbudammen til Litjdalen.

Turen klassifiseres som krevende grunnet total lengde, men den går langs vei og er lettgått.

Annonse

on the path