Ikke langt fra det stadig mer urbane Sjusjøen sentrum ligger ei rekke lave fjellrygger uten andre inngrep enn noen løypestaur og stimerker. Turen byr på variert terreng med flotte utsyn og fine badeplasser.
Fra Rustad hotell går vi østover langs vannet på gruset turveg, skiltet Sjusjørunden. Etter noen hundre meter forlater traseen vannet og stiger slakt oppover gjennom skog, så litt utfor til Fjellelva. Turvegen dreier nå sørover, utover myrområder. Etter en liten stigning opp gjennom glissen skog kommer vi til et kryss. Turvegen fortsetter til høyre mot sørvest, mens vi tar en kraftig sti østover. Etter få meter tar det av en sti skarpt til venstre, men vi går rett fram langs myra til neste kryss. Her tar vi til venstre, og nå stiger det 100 høydemeter til toppen av Sollifjellet (969 moh.).
Videre nordover holder vi oss hele vegen høyt oppe – vi taper bare førti høydemeter to ganger og har strålende utsyn: over Hedmarksvidda og mot Skreiberga i sør, innover store vann og fjellrygger i Lillehammer- og Øyerfjellet og mot Jotunheimen i nordvest. Etter Mostfjellet (974 moh.) stopper vi ved det idylliske Gulbrandtjernet (Gulrandtjernet), der det i gode somre blir bra badetemperatur.
Oppe på vestryggen av Snørvillen tar vi en avstikker til toppen (995 moh.), før vi vandrer slakt utfor vestover mot Fjellelva. Strekningen byr på våte myrer, men stien er godt kloppet. Vi følger Birkebeinerløypa på bru over elva, men så bryter vi av nedover langs elva. Etter en drøy kilometer er vi igjen nede ved turvegen, som vi følger tilbake til start. Ved vannet er det her et par fine grusstrender, som frister til et avsluttende bad.
Kjør fylkesveg 216 til Sjusjøen. Like før Sjusjøen sentrum ta av til Rustad hotell. Parkering ved hotellet, eller noen meter forbi til en liten parkeringsplass der stien starter.
Ta buss fra Lillehammer skysstasjon til Sjusjøen sentrum.
Vi vil gjerne høre fra deg hvis noe er feil eller du har forslag til forbedringer.
Gi tilbakemelding