Fottur langs Strandpromenaden fra kiosk Monsen til dagsturhytta

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Godt tilgjengelig fottur
  • 2,7 km
  • 1 t
  • Turen går tur/retur samme vei
  • 12 høydemeter totalt
  • Sesong: Hele året

Gå langs Mjøsa enten på grusvei eller på sti på en veldig flott nærtur til dagsturhytta nederst i Furuberget.

Dette turforslaget starter ved parkeringsplassen ved Kiosk Monsen i Strandvegen 166. Der kan man parkere bil eller sykkel - eller komme med bybussen eller gående. Dette er like ved Torp og Furubergstranda. Gå så langs vannet på sti hele året - eller på grusveien som går nederst i boligfeltet og går over til å bli gang/sykkelvei fra Hamar vannverk. I kartet har vi tegnet turen på stien men det går like fint å følge veien som går helt parallelt.

Denne turen kan man gå og trille og er tilgjengelig for alle. Det er nydelig utsikt over til Nes og Helgøya og godt å se ut over vannflaten (og kanskje er det is på vinteren). Dagsturhytta ligger nederst i nærskogen Furuberget som har et svært stort nettverk av stier - og noen runder som er merket.

Dagsturhytta er åpen for alle og eies av Hamar kommune. Ta med egen ved. I tillegg er det en tilrettelagt bålplass med benker inne i en ruin. Det er toalett ved dagsturhytta i barmarksesongen.

Dette turforslaget er laget med støtte fra vår Turpartner Norsk Tipping — tusen takk!

Adkomst med egen bil

Kjør fra Hamar sentrum vestover og parker på offentlig parkeringsplass ved Kiosk Monsen i Strandvegen 166. Jernbanemuseet ligger også like ved.

Adkomst med kollektivtransport

Fra sentrum av Hamar går både bybuss B25 (Martodden) og B21 (Hamar vest) til dette området

Annonse

on the path