Fottur på Kornsjøleden: Prestebakke-Kornsjø

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Krevende fottur
  • 13,6 km
  • 4 t
  • Turen går én vei, fra A-B
  • 185 høydemeter totalt
  • Sesong: Hele året

Denne turen er en en-veis tur. Det anbefales at man bruker to biler, og at den ene parkeres ved Kornsjø. (Det er god parkeringsplass på svensk side av broen ved Kornsjø)

Turen starter på parkeringsplassen ved Dikemosen, ca. 700m sør for Prestebakke skole.

Grusveien følges et par hundre meter før stien tar av til høyre og passerer Vardåstjern på vei opp til Stanghytta. Fra hytta går stien sørøstover, og man passerer Trestikket (et tjern) på venstre hånd.

Kornsjøleden fortsetter så i utkanten av Prestebakkefjella naturreservat. Stien krysser en skogsbilvei etter ca. 4 km og passerer Damtjernbekken på bro. Etter å ha passert Ekeliåsen kommer vi inn på skogsbilveien som leder ned mot Lysevannet. Her krysser vi veien og følger en tømmervei opp en stigning. Så forbi den gamle plassen Høljen og ned mot Elja. Denne krysses på bru rett før Skjeggerødkasa.

Fra den nedlagte husmannsplassen følges en traktorvei i retning mot Brønntjern, ca. 500 meter, før stien tar av mot sør gjennom Haugbergfjellet naturreservat. Bokerødveien krysses etter ca.11 kilometer. Her går man litt til høyre på veien , og fortsetter sørover. Ved Fagerli (Tomasgården) følges veien til venstre og stien tar til høyre før bebyggelsen. Etter noen hundre meter kommer man inn på veien som leder ned mot det gamle brostedet på Kornsjø.

NB. Stien er under opparbeidelse og ikke ferdig merket hele veien. Fram til Stanghytta er den blåmerket. Fra Stanghytta til Lysevannet og forbi Skjeggerødkasa er den merket med bånd. Resten av stien er ikke merket. Følg med på GPS-sporet!

Adkomst med egen bil

Fra Halden sentrum, kjør mot Holtet. Ved Søtholmen, ta venstre mot Kornsjø. Ca. 700m etter Prestebakke skole skolen er det en vei til venstre med parkering.

Adkomst med kollektivtransport

Det går skolebusser på hverdagene som stopper i området.

Annonse

on the path