Denne gang går padleturen på Store Erte, et av Haldens mange flotte padlevann.
Vi legger ut kajakkene like ved broen som deler Fremre Erte fra Store Erte, det er fine muligheter til å legge ut med kajakk på begge sider av veien.
Padleruten er en rundtur slik at man kan velge hvilken side man padler først avhengig av om man ønsker å padle i en eventuell sol eller i le for eventuelle vind.
Denne turen velger vi å padle sørover på vestsiden av vannet etter at vi har padlet ut av Bråsundet.
Vi holder oss mest mulig nærme land, men velger å padle mellom Sakssæterøyene før vi krysser over til land ved Saksesæter. Så holder vi oss langs land forbi Klevtangen, Ørdalsbukt og Abbortjernbukta. Når du har kommet helt i enden er det en fin mulighet til å gå i land der bekken renner ut like før Ertehaugen. Her går det stier fra og det er en fin mulighet til å titte litt på området, strekke på beina eller å spise lunsj.
Tilbaketuren går på østsiden av vannet og tilbake til start. Her er det mange fine viker å sjekke ut og øyer å oppleve, men pass på å ta hensyn til fugler som hekker.
Vi padler forbi Myrdemøya og Vinterveibukta. Anbefaler en tur inn Gåsemosvika før vi utforsker Mørtvik med øyer og holmer. Siste vik før start, der Tallumbekken kommer ut, ligger månedens post og er også et fint sted for en rast.
Ta hensyn til fugleliv i hekkesesongen!!
Fra Halden sentrum er det ca 1 mil og 15 minutter med bil til Store Erte. Følg Fv21 hele veien fram til Store Erte. Det er gode parkeringsmuligheter både langs vannet og på en større parkeringsplass.