Gollevárri kulturminneområde er det største fangstanlegget for villrein i Finnmark. I dette området kan man se en rekke tufter og kjøttgjemmer i tillegg til alle fangstgropene fra lang tid tilbake. Kulturstien som går inn i dette området er stort sett godt merket. Enkelte plasser må man allikevel ha øynene med seg for å være sikker på at man er på stien.
Dette fangstanlegget kan ha vært tatt i bruk allerede for 5000 år siden og var muligens i bruk helt frem til 1600-1700 tallet.
Ved Gollevárre villreinfangstanlegg finner man ialt 530 fangstgroper. Det gjør dette fangstanlegget til Finnmarks største. Gropene har opprinnelig vært fra 1,5 - 2 meter dype og 2 - 4 meter i diameter. Fangstgroper har vært benyttet siden steinalderen i Finnmark. Fangstgropene ved Gollevárre er ikke tidsfestet så man vet ikke sikkert hvor gamle de er.
Tuften etter gammeboplassen som er punktfestet her og er i nærheten av villreinfangst anlegget ble utgravd på 60 tallet og har vært bebodd fra 1200 til slutten av 1500 tallet.