Vintertur – Trekanten på Hardangervidda
Denne turen tar deg med på en rundtur fra Solheimstulen via Mårbu og Rauhelleren, før du vender tilbake til utgangspunktet. Totalt dekker turen 66,8 km og byr på variert terreng med flott viddelandskap i vinterdrakt. Turen passer for deg som er skigåer og syntes det er greit å gå ca 20 km dagsmasjer over tre dager. Du vil bli belønnet med å komme frem til varme hytter og kan nyte en bedre 3- retters middag.
Sesong: Midten av mars til miden av april
Totalt avstand: 66,8 km
Tid: 4 dager
Total høydeforskjell: 675 høydemeter
Krevende skitur: Turen passer for skiløpere som ønsker å gå 20km per dag.
Værforhold: Værforholdene på Hardangervidda kan endre seg raskt, så vær forberedt på værmelding.
Distanse: 16,4 km
Høydemeter: 300 m
Turen starter fra Solheimstulen og går med en jevn stigning opp åsen sør for hytta. Etterhvert går du over flere småvann, før du får en spennende nedkjøring til Smågefjorden og videre til Mårbu. Denne etappen gir deg vakre utsikter og en god start på turen.
Distanse: 20 km
Høydemeter: 375 m
Fra Mårbu går turen videre mot Rauhelleren. Her går du først oppover Kosadalen og Grøntjønndalen, før du fortsetter mot hytta nord for Langesjøen. Dette er en flott etappe med vakre vinterlandskap. Har du ekstra tid, kan du legge inn en omvei over Langesjøen og bestige Store Skrækken (1429 moh) for en imponerende utsikt over vidda i øst og vest.
Distanse: 30,4 km
Høydemeter: 0 m (Fra Rauhellerne til Solheimstulen er det nesten 350 høydmeter i helling)
Den siste etappen tilbake til Solheimstulen går i et vennlig terreng. Fra Rauhelleren til Ulveli går det jevnt nedover, og de siste kilometerne tilbake til Solheimstulen gir deg muligheten til å nyte en relativt lett avslutning på turen. Med vindretning fra vest får du kanskje litt ekstra drahjelp på vei hjem.
Les artikkelen om Vintertur - Trekanten på Hardangervidda for å få tips til pakkeliste for turen og innsikt i kvistet løyper på vidda.
Ha en fin vintertur!