Fottur til Ramsfjell - tre fjellgarder på rekke og rad

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende fottur
  • 3,9 km
  • 2 t
  • Turen går én vei, fra A-B
  • 356 høydemeter totalt
  • Sesong: Apr - okt

Ramsfjell er navnet på de tre fraflyttede fjellgardene som hever seg høyt over Jøsenfjorden. Gardstunene ligger på rekke og rad. Den indre garden som ligger nær 500 m.o.h., er tydelig å se fra Rv 13 når du kommer ut av tunnellene øst for Vindsvik. Ramsfjell var bebodd helt fram til 1950-tallet.

Turen starter like vest for Sildafjelltunnellen. Gå gjennom grinda og følge en smal men tydelig sti oppover. Ta det med ro, for stien er bratt. I bakkene er det uvanlig frodig planteliv. Mindre en 1 time er du oppe ved Midtre Ramsfjell. Tydelig sti går videre vestover til Ytre Ramsfjell. Det er en mektig opplevelse å følge den smale og bratte stien som starter bak løa på den midtre garden og slynger seg østover til Indre Ramsfjell. Denne turen tar rundt 20 minutter hver vei.

Vis hensyn hvis det er folk på garden. Husk å ha hunden i band slik at beitedyr og vilt får være i fred. Tilbaketuren legges samme vei, evt. langs den umerkete stien fra Ytre Ramsfjell til Eidadalen. Denne stien kan være vanskelig å finne starten av oppe med Ytre Ramsfjell. lettere når en starter nedenfra. m Rv 13

Løype: Umerket. Ca 1 timer bratt opp. 1-2 km. Turen krever at du er i god form. Det går også en alternativ umerket løype som starter i Eidadalen på Rv 13, like før avkjørselen til Vadla. Denne løypen er ikke fullt så bratt og fører deg opp til Ytre Ramsfjell.

Båndtvang: 1.4. - 20.8.

Kart: Turkart Hjelmelandsheiene 1: 50 000.

Historie:

Midte og Ytre Ramsfjell

Midtre Ramsfjell (24/1) og Ytre Ramsfjell (24/2 og 24/3) har det same gardsnummeret, og før 1650 var dette ein gard. Garden vart rydda ein gong i mellomalderen, men låg øyde eit par

hundre år etter Svartedauden (1349-1350).

| 1865 budde det 30 personar her, i tillegg husa garden 1 hest, 13 kyr, 3 ungdyr, 100 sauer og 34 geiter. tillegg hadde dei tilgang på fiske i fjor-den. Ramsfjell-gardane vart rekna som bra gar-der, men tungdrivne var dei.

Josef og Johanne Ramsfjell flytta hit i 1856. Det tre dagar lange bryllaupet til den eldste dottera deira, Berta, er skildra i ei av bøkene til Johannes Arneson. Barnebarnet til Josef og Johanne, Johannes (f. 1895), var den siste brukaren på Midtre Ramsfjell. Han flytta herifrå med familien til Sandeid i 1954, og ein slektning i Strand overtok garden.

Frå Midtre Ramsfjell kan ein gå både til Indre og Ytre Ramsfjell. Sto på oversiden av byggninger. Turen austover til Indre Ramsfjell tek om lag femten minutt, medan ein bruker om lag fem minutt på å gå turen vestover til Ytre Ramsfjell.

Indre Ramsfjell

Tunet på Indre Ramsfjell ligg 475 m over havet.

1 1886 budde det 27 personar her, av desse budde 15 på hovudbruket og 12 på husmannsplassane. På garden var det 9 kyr, 2, ungdyr, 60 sauer og 20 geiter.

Indre Ramsfjell vart fråflytta i 1955, etter at dei to andre Ramsfjellgardane var forlatt.

Brukarane, Ingrid og Ingvard Ramsfjell, flytta då til Ombo og seinare til Jøsenfjorden.

Den nåverande taubanen vart bygd av Ingvard like etter den andre verdskrigen. Motoren, som veg tusen kilo, vart frakta frå Herabakka i Suldal, over fjellet med hestetransport.


Adkomst med egen bil

Adkomst: Følg riksvei 13 mot Erfjord/Nesvik. Ta av fra riksveien videre innover Jøsenfjorden. Parkering: Langs veien, vest for Sildafjelltunnelen. 
Annonse

on the path