Topptur med fjordutsikt!
Turen til Skarven er en av de korteste i området og likevel en av de store klassikerne i Romsdalen. Skarven er lett tilgjengelig, nydelig utsikt og en nedfart som svært ofte har god snø. Skarven er en fin topp både for nybegynnere og de med mye erfaring.
Opp Normalveien
I det nordvestre hjørnet av parkeringsplassen starter turen. Gå over flate (myr) og videre nord for Kjerringhaugen og DNT-hytta Skorgedalsbu. Videre krysser du opp en åpning (gammel slalomløype) i bjørkeskogen og rundt på sørsiden av topp 588 m.o.h. Herfra følges ryggformasjon til Skarvens sørlige fortopp og videre langs ryggen til toppen. Her har du nydelig utsikt østover mot Romsdalen og vestover mot Romsdalsfjorden og Molde.
Ikke kryss østflanken under fortoppen. Dette er et av få områder på denne siden av Skarven som er skredutsatt.
750 høydemeter
28 grader. 700 moh - 740 moh
Ned NM-løypa
Den gamle traseen fra NM i utfor i 1940 er den mest populære nedfarten fra toppen. Det er vanlig å kjøre den flotte flanken ned til Skarvebotn og deretter fin skogskjøring ned til parkeringsplassen.
Den bratteste delen av flanken sørøst for toppen er skredutsatt etter vær fra nordvest og ved høy soloppvarming.
33 grader, 1020 moh - 920 moh
30 grader, 740 moh - 660 moh
Overnatting
DNT-hytta Skorgedalsbu er et flott utgangspunkt for denne turen.
Kilde: Toppturer i Romsdalen, Halvor Hagen
-
Dette er et turforslag som er utarbeidet av en av DNTs medlemsforeninger. Det er viktig at alle som er på tur gjør egne vurderinger både før og underveis i turen. Det er viktig å velge turer som er tilpasset din egen og gruppens kompetanse.
Deler av turen går i utløpssone og/eller løsneområder (skredfarlig terreng), og krever kunnskap om skred og orientering i vinterfjellet. Sjekk alltid oppdatert vær- og skredvarsel, og studer alltid bratthets- og utløpsområder i kartet under og før en tur. Sørg også for nødvendig kompetanse og utstyr. Vi anbefaler å ta et skredkurs og følge Fjellvettreglene.