Fottur Fåberg – Hovemoen – Strandtorget

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Enkel fottur
  • 8,5 km
  • 3 t
  • Turen går én vei, fra A-B
  • 109 høydemeter totalt
  • Sesong: Apr - okt

Dette er en tur som er spesielt fin å ta om våren. Mens det fortsatt ligger snø i høyden, går vi her på barmark i et variert landskap. Fugleinteresserte bør ta med seg kikkert.

Sørover pilegrimsleden fra Fåberg

Vi starter fra Fåberg stasjonsby, nærmere bestemt fra busstoppet ved Fåberg menighetshus. Vi krysser hovedvegen og går rett sørover på Smerudstuguvegen på østsida av jernbanen. Her følger vi pilegrimsleden. Ved en eldre lagerbygning tar pilegrimsleden av og opp en liten bakke under kraftledningen, og går deretter langs kanten av et jorde ned til undergangen under jernbanesporet. Vi fortsetter på fin sti på vestsida av jernbanen. Vi går gjennom skogen samtidig som vi har god kontakt med Lågen et stykke nedenfor oss.

Sundgården

Etter hvert kommer vi fram til Sundgården, som nå benyttes av Smestad ungdomsskole. Her er det oppslag som forteller om lågåsildfiskets betydning, og vi ser en stor tømmerstokk som lågåsildfiskerne satte ut i elva på solide bein. Dette ble kalt mælkrakk, og under denne ble det festet ruser som fisken ble fanget i. Sundgarden var for øvrig et gammelt fergested før det ble bygd bru over Lågen.

Den opprinnelige turbeskrivelsen var å følge pilegrimsleden videre fra Sundgården i retning universitetscampusen på Storhove. Men fordi anleggsarbeidet med ny E6 har sperret pilegrimsleden, foreslår vi en alternativ trasé. Fra Sundgarden følger vi åkerkanten sørover retning brua som krysser Lågen. NB: vis hensyn og tråkk ikke i åkeren! Stien fortsetter under vegbrua, og deretter kan vi skrå over «Balbergøya» der det nå er reservebrønner for vannverket. Her ligger den tidligere dyrkamarka brakk. Vi går fram til det gamle renseanlegget ved Gausdalsvegen.

NB: i flomperioder er det ikke tilrådelig å gå for nære elva! Vær særlig forsiktig der stien går under brua!

Beverstien

Ved det gamle renseanlegget er det skiltet tursti i retning Strandtorget, og nå er vi på veg inn i skogen i selve Hovemoen. Her er det bevart ei stripe med relativt uberørt natur langs Lågen, der vi kan nyte naturen selv om sivilisasjonen presser seg på like i nærheten. Den første strekningen har fått navnet «beverstien», og kanskje kan vi se spor av de flittige gnagerne.

Bilopphuggeriet og Moshølen

Inne i skogen kommer vi fram til et høyt nettinggjerde, som omkranser det lokale bilopphuggeriet. Vi fortsetter langs gjerdet øst for bilopphuggeriet, og kommer deretter til et grustak. Hovemoen er egentlig en stor morene, der det tas ut store mengder grus.

Vi forter oss over vegen ved Moshølen og inn i skogen, og følger skilting og merking videre sørover. Vi vil helst beholde kontakten med Lågen, og holder oss derfor til høyre. Like sør for Moshølen kommer vi ned på en gammel kjerreveg som vi følger fram til Hovemoen gård.

Anleggsområde for E6 i Hovemoen kan passeres

Selv om E6-utbyggingen i gang, er det fortsatt mulig å følge kjerrevegen nord for Hovemoen gård. Det er satt opp anleggsgjerder der den framtidige vegtraséen skal gå (på samme sted som turvegen skal krysse under den planlagte brua over Lågen).

Et lite stykke på vegen øst for Hovemoen gård finner vi igjen stien som vi følger gjennom skogen.

Litt lenger sør tangerer vi byens nye vannverk og Forsvarets tidligere hovedarsenal, og kommer deretter fram på grusvegen ved Korgen. Vi går forbi flere deler av byens vannverk, og kommer snart fram til gangvegen som går forbi fuglekikkertårnet, badeplassen på Mosodden og fotballøkkene. Til slutt går vi over gangbrua der Mesnaelva renner ut i Lågen/Mjøsa. Turen ender ved Strandtorget.


Adkomst med egen bil

Denne gangen lar vi bilen stå. Ta buss til Fåberg (og buss fra Strandtorget når turen er over).

Adkomst med kollektivtransport

Ta buss B1 (som går mellom Lillehammer Skysstasjon og Jørstadmoen) til Fåberg. Stoppestedet heter «Fåberg menighetshus». 

Annonse

on the path