Til Styggemann er det mange veier.
Startsted for denne turen er Kroksbekk, like vest for Lauarvann. Herfra fører den merka stien oss opp lia, og etter et par små kilometer er vi på Hoensetra.
Her er det verdt å stanse opp litt, for det er ikke ofte vi ser så velholdte setermiljøer. Stien videre opp lia er den gamle seterstien til Sørmyrseter.
Snart er vi over skogen, og vi forlater nå den gamle seterstien og følger merkinga til venstre. Vi svinger snart mer østover - bortover Hoenseterfjellet. Her er det åpent og fint. Vel oppe på Styggemann får vi en enestående utsikt i alle retninger. Steinhytta på toppen er ei brannvakthytte fra 1927.
Kjør forbi militærleir på Heistadmoen utenfor Kongsberg, ta til venstre der skiltet viser til Sagvolden, for så å ta til venstre nok en gang når skiltet viser til Lauarveien. Ved første veikryss går det en bomvei til høyre (vestover). Den skal vi kjøre. Etter ca 2 km tar en vei til venstre. Her viser KOT-skilt til Styggemann og Sørmyrseter, og her er det greit å parkere.