Ønsker du en smak av Europas største fastlandsbre i sommer, anbefaler vi at du tar turen til Austerdalsbreen, en av Jostedalsbreens mange utløpere.
Turen starter fra nytt informasjonspunkt ved Tungestølen Turisthytte. Herfra går turen på nye klopper og fin sti inn dalen mot Austerdalsbreen.
Stien går over en liten høyde for så å komme ned til flaten i dalen. Der holder man stien på venstre side av elva. Etter ca. 5 km går du opp på høyden av tunga til fjellet du ser i enden av dalen når du går innover. Der har du Slingsby monumentet med sitatet over og du skuer ned på bretunga.
Vi anbefaler at du går ca. 10 minutter ned til venstre på en fin sti. Der kan du oppleve brefallene Loke, Odin og Tor på trygg avstand. Fra Tor høres dunder og brak fra kalving (isras) hele tiden, mens Odin er roligere. Er du brekyndig kan du ta en tur opp i denne breen en spennende opplevelse.
Landskapet domineres av morenerygger, grus, stein, kortvokste busker og enkelte steder med grønt gress. Og ikke minst de spektakulære fjellene rundt.
Den som har brekunnskaper og tau eller har med brefører, kan gå videre opp til Kvitsteinsvarden langs Slingsbys rute.
Vær obs. på at den er svært bratt, med flere utsatte partier. Det kan også være vanskelig å komme inn på fjellet fra breen.
Turen er gradert til ekstra krevende fordi det kreves eget utstyr og kompetanse for å gå på breen.
Norgesguidene AS fører på breen. Ta kontakt direkte med de norgesguidene.no eller send e-post til austerdalsbreen@gmail.com