Første del av turen går på grusvei, og litt sti Etter hvert kommer du til kjøreveien som går opp til vanntårnet på Skaug. Her er og en flott gapahuk som er verd å se nærmere på.
Stien fortsetter bak vanntårnet og etterhvert bratt opp Skauskaret. Dette er turens bratteste del så ta deg tid opp bakken. Det er lagt inn to hvileplasser så du får pusten tilbake.
Når du er kommet opp til Skauskaret er skogsgrensen nådd. Da er du og kommet inn i Sjunkhatten nasjonalpark. Ved skiltpunkt Skauskaret følger du en tydelig sti i retning Skautuva.
På finværsdager ser man allerede her Lofotveggen i det fjerne.
Øya Landego (besunget i Terje Nilsens 'Mjelle' ) følger deg hele veien.
Fra ca 500 meter over havet flater terrenget ut og det går slakt oppover til toppen som gir deg en fantastisk flott 360 graders utsikt
Du tar tre SjekkUT-poster på turen.
Ta Fv 834 fra Bodø i retning Kjerringøy. På Skau finnes det parkeringsmulighet ved Skaug samfunnshus
Du tar buss 400 til Skau/Norsida Grendehus.
Snakk med sjaføren så blir du satt av på rett plass.
Rutetabell på En tur