Rongevær kysthytte - Velkommen til kystparadiset i Austrheim! Eldorado for fiske og kajakk, men også nydelig sted for innekos og ro. Anlegget består av to utleiehytter, kaianlegg og fine uteområder. Perfekt sted for skoler, bedrifter og grupper som ønsker uforglemmelige dager ved havgapet. Her er det mye å finne på hele året!
Rongevær kysthytte er ulåst. Den kan benyttes hele året. Hytta er nyrenovert med god komfort. Det er ikke proviantlager, så all mat bringer du selv med. Godt utvalg av det du ellers trenger for matlaging og opphold. Hytta har innlagt vann og strøm.
Skal du leie en av hyttene? Se hvilken som passer ditt behov! De har ulike kvaliteter! Det er ikke mulig å kombinere bruk av hyttene om man ikke har leid hele anlegget! På grunn av stor pågang er det viktig å være tidlig ute ved bestilling!
Skulehuset: Flere oppholdsrom, stor spisesal og stue. Sengeplasser til 24 personer fordelt på 4 soverom. 2 stk. i 2 etasje og 2 på loft. Nyoppusset og innbydende. Kjøkken med bla. komfyr/stekeovn, oppvaskmaskin, kaffetrakter og kjølerom. Flere toalett og 2 bad med dusj. Tilrettelagt med 2 skjermer og tråløst bredbånd. Best forhold i 2 etasje. Dårlig dekning i Naustet og ved uteområder. Se oppslag i Skulehuset. Det er 2 barnesenger med dyne/pute, og barnestoler tilgjengelig. En seng er plassert på rom 12 og en på lageret i 2.etasje. Dette er en reiseseng som kan brukes der det er behov.
Naustet: Nyrenovert og praktisk. Begrenset plass på felles oppholdsrom og kjøkken. 6 soverom med køyesenger med plass til 14 personer. 3 rom er tilrettelagt for hund med hundebur. Et rom har ekstra dørbredde og er delvis tilpasset bevegelseshemmede. 2 toalett med dusj/bad. I underetasjen er det et større forsamlingslokale. Der det kan det dekkes bord til 30 -40 gjester. Dette lokalet har strøm, men ingen varme. Egner seg til bruk om sommeren.
Tilrettelegging inne: Rongevær kysthytte er godt tilpasset barn. Det er barnestoler, sprinkelsenger med sengetøy, bøker og uteleker for barn. Det er ikke heis. Soverom, oppholdsrom og toalett i både Skulehuset og Naustet kan nås uten for mange trapper. Bad er romslige.
Tilrettelegging ute: Rongevær kysthytte ligger på øya Nordra Kjerringa. Øya er ikke stor, men det er flere kaier, uteplasser, flytebrygge og skogsterreng å boltre seg på. Rastebenker, griller, bålpanne og uteleker er tilgjengelig. Flotte areal for å leke i fjøra. Det er trapper opp fra flytebrygge til Skulehuset og Naustet.
Fra flytebryggeanlegget på Baløy til Nordre Kjerringa er det ca. 300 meter i luftlinje å ro. I utgangspunktet smult farvann beskyttet av holmer og skjær, men vær obs på vær og vind. Storhavet er ikke langt unna. Ved mye vind kan bølger og strøm gjøre roturen utfordrende.
I flytebryggeanlegget på Baløy er det 8 båter tilgjengelig for gjester. De må bestilles i forkant. I Båthuset, 300 meter unna er det redningsvester og annet utstyr. Her er det kodeboks for å komme inn. Parkeringsplassene er også her.
Plantegning av Rongevær kysthytte finner du under bilder.
Alle som besøker en DNT-hytte skal betale for opphold og proviantkjøp. Det gjelder også dagsbesøk. DNT-medlemmer overnatter rimeligere enn ikke medlemmer. Hytter med rombestilling eller utleie kan vike fra standardpriser. Priser overnatting og proviant 2025
Rongevær kysthytte er primært en utleiehytte og avviker fra standardvilkår og priser. Priser 2025 for hele anlegget: Ordinær gruppepris er 9900,- pr. døgn. Rabattert skolepris er 6500,- midtuke pr. døgn. Øvrige priser: Priser overnatting og proviant 2025
NB! Merk at båter er tilgjengelige fra klokka 16:00 ankomstdagen og skal returneres til kai på Baløy seinest klokka 15:00 avreisedagen. Naustet og Skulehuset disponeres fra kl . 16 ankomstdag til kl. 14 (15) dagen etter. Ønsker dere å ankomme tidlig, må dere bestille fra dagen før. Dagsbesøk for grupper er ikke mulig!
Leievilkår for nettbestlling og informasjon om Rongevær kysthytte kan du lese mer om her.
Du kan få tilgang på hytten på følgende måter:
Forhåndsbestilling - betaling for hytteopphold
Bestill overnatting på forhånd via hyttebestilling.dnt.no. Vilkår følger med ordrebekreftelsen. I besøksprotokollen på hytta, noter i betalingsrubrikken - forhåndsbestilling, evt. ordrenummer.
Bestill gruppebesøk på forhånd til bht@dnt.no. Egne rabatter, vilkår og avbestillingsregler gjelder for gruppebesøk. For rabatt må bestillingen gå via Bergen og Hordaland Turlag på epost.
Drop - in besøk: Ikke mulig på Rongevær kysthytte.
Besøksprotokoll
DNT-hytter har besøksprotokoll, skriv deg inn når du ankommer. Den ligger lett tilgjengelig. Samme sted finner du også praktisk informasjon om hytta og betaling for opphold. Noter i kolonnen til høyre betalingsmåte for oppholdet. Ved gruppebesøk skriver alle seg inn. Protokollen gir oversikt over besøkstall og bruk av rute-/hyttenettverket.
Det er 3 hundebur plassert på 3 soverom på Naustet. Eier kan sove på rom med hund. Hunder har ikke adgang til oppholdsrom eller i Skulehuset. Hundeburene skal ikke flyttes. Se plantegning under bilder.
Rongevær kysthytte er mye benyttet av skoleklasser, bedrifter, foreninger og private lag gjennom hele året. Høy komfort inne, mange aktivitetsmuligheter ute, samt enkelt tilkomst med bil og en liten rotur gjør den veldig populær. Les mer under punktet priser, bestilling, betaling og utleiehytter - Bergen og Hordaland Turlag.
Rongevær kysthytte er et eldorado for fiske. Både fra båt og land. Er du heldig kan det bli flere gode middagsmåltid. Du må selv ta med alt av fiskeutstyr. Mange flotte turmål med kajakk, til fots eller på sykkel. Veiene er asfaltert og lite trafikkert. Sykkel er fint framkomstmiddel til flere av turalternativene under.
Kombiner gjerne noen dager på Rongevær kysthytte med en tur til landsbyen i havet, Fedje eller Norges vestligste fastlandspunkt, Vardetangen. Bergen og Omland Friluftsråd (BOF) har tilrettelagt flere områder i Austrheim. Her er det mye å velge i !
Kajakk/båt i området:
Kajakktur i Rongevær - gradering blå
Til fots i området:
Krossøygavlen - gradering grønn
Vardetangen - godt tilgjengelig tur - gradering grønn
Nordsjøløypa Fedje - gradering blå
Dagsturhyttene - Vardetangen, Austrheim, Aurihophytta, Fedje
Kart over området
DNT anbefaler alltid å ha med fysisk kart og kompass på tur. I fjellet er det varierende mobildekning. Vær og føreforhold endrer seg raskt. Merking kan forsvinne under snø og i tåke. Følg pakkeliste tilpasset årstid.
Tursenteret i Bergen og Hordaland Turlag har godt utvalg av kart, turutstyr og bekledning. 15 % medlemsrabatt og gratis turveiledning til medlemmer som skal på DNT-hyttetur!
Rongevær kysthytte har fått støtte av overskuddet fra spillemidlene til Norsk Tipping.
Rongevær kysthytte driftes av Bergen og Hordaland Turlag. Nordhordland Turlag har tilsyn.
Fra Bergen følg E 39 nordover. Ved Knarvik ta av mot Radøy (565) og følg hovedvei til du kommer til Austrheim kyrkje. Rett etter ta til venstre og følg til Særvrøy. Etter 6,5 km ta av til høyre mot Baløy. Følg veien til endes, ca 3 km.
Parkering ved snuplass og ved marina/ Båthuset der redningsvester osv. ligger. Pass på å ikke stå i veien for buss ved snuplass eller andre brukere ved marinaen. Ta hensyn til lokalbefolkning.
Robåter ligger ved flytebrygge ved veiens endepunkt. Et større båtanlegg/marina ligger til høyre før dette. Her er det fint å gå ut med kajakk. Når du er på flytebrygga ser du rett over til Rongevær kysthytte, ca. 300 meter mot nord. Redningsvester finner du i Båthuset.
Det går skolebuss til Baløy. Ikke parker i veien for den ved snuplassen.
Kommer du sjøveien er Austrheim et eldorado for båt og kajakk. Det er utleie av kajakker på Kilstraumen Brygge.
PS! Betongkaien ved flytebryggeanlegget 100 meter forbi snuplassen må ikke benyttes. Fundamentene er svært dårlig.
NB! Merk at båter er tilgjengelige fra klokka 16:00 ankomstdagen og skal returneres til kai på Baløy seinest klokka 15:00 avreisedagen. Naustet og Skulehuset disponers fra kl . 16 ankomstdag til kl. 14 (15) dagen etter.
Skyss: Kollektivtransport i Vestland.
Samme som sommer. PS! Betongkaien 100 meter forbi rundtkjøringen må ikke benyttes. Fundamentene er svært dårlig.
Samle på fjelltopper, hytter og andre turmål over hele landet med SjekkUT i UT-appen.
Les mer om SjekkUTSjekkUT-besøk