Skolla ligger nede i elvedalen, men med kort vei opp til snaufjellet. Allsidigheten i området og lett adkomst gjør at hytta passer ypperlig til opplegg med mange aktiviteter.
BELIGGENHET: Skolla ligger i Åstdalen i Ringsaker kommune, like ved Øvre Åstbru. Hytta ligger ved helårsvei fra Brumunddal, mens Birkebeinerveien fra Sjusjøen til Østerdalen er vinterstengt.
UTSTYR: Nytt fra juni 2026; Sengene har dyner, puter og tepper, men alle må bruke egen lakenpose eller sengetøy (putetrekk, dynetrekk og laken). Her er det 6 senger, kjøkkenutstyr og kokemuligheter, adgang til utedo og ved. Det rommet som er nærmest veien i "stallen" er utstyrt som en ubetjent hytte og låst med DNTs standardnøkkel. Det ble montert solcelleanlegg i 2022. Inne er det lys over kjøkkenbenken og bordet, i tillegg er det montert leselys ved 4 av 6 senger. Lademulighet for mobiler er også inkludert.
AKTIVITETER: Her er det muligheter for å drive et aktivt friluftsliv med turer til fjells, ski- og vinterturer (oppkjørt skiløype ca. 500 meter unna, følg med på www.skisporet.no og Åstdalen turløyper), og elva Åsta renner like forbi med muligheter for å fiske harr og ørret.
Fiskeregler og kjøp av fiskekort: http://www.rjfo.no/fiske/ . Det er fredet for all fiske i perioden 15. september – 15. oktober.
Ringsaker o-klubb har synfart nytt orienteringskart over området her - ta kontakt med oss hvis dere ønsker å bruke dette.
Turforslag til fots:
Skolla ligger også veldig fint til for sykkelturer i Åstdalen og nordvestover mot Øyer, vestover langs Birkebeinervegen (opp Rosinbakkene mm) til Sjusjøen eller østover mot Østerdalen.
HUND: Du kan ta med hund til alle HHTs hytter, men på denne hytta er det ingen spesiell tilrettelegging for hunder. Vi ber hundeeiere vise hensyn overfor eventuelle andre besøkende.
BOOKING OG BETALING: På HHTs hytter kan alle senger bestilles på forhånd, men det kan komme vandrere som ikke har bestilt. Dersom du ikke har bestilt og betalt på forhånd, kan du betale med DNT-appen.
Betal for overnatting i DNT‑appen
På selv- og ubetjente DNT‑hytter registrerer og betaler du enkelt for overnatting i DNT‑appen. Husk å laste ned appen før du drar på tur! Appen fungerer også uten dekning. For best offline‑funksjon bør du åpne appen før turen. Les mer på dnt.no: https://www.dnt.no/hyttebetaling
Hytta er låst med DNT-nøkkel. Husk at minst én i følget må være medlem for å kunne deponere på nøkkel. Har du DNT-nøkkel kan du ikke bli avvist på hytta. Velkommen til våre hytter!
HISTORIE: Hamar og Hedemarken Turistforening kjøpte Skolla (tidligere Øvre Åstbrua leirsted) av Pihl as i 2006.
Kontaktinformasjon for hyttetilsyn
Skolla leirsted er Hamar og Hedemarken Turistforenings (HHT) andre leirsted i Åstdalen (i tillegg til Åkersætra) og er særlig beregnet for ungdomsgrupper med friluftslivsaktiviteter, men passer for alle type grupper. Leirstedet (med unntak av ubetjent-rommet) leies ut til grupper - les mer på: Skolla leirsted.
Denne hytta har fått støtte av overskuddet fra spillemidlene til Norsk Tipping.
VILLREIN: Det du blir glad i tar du vare på😊 https://www.dnt.no/villrein/
Vi er forpliktet til å ta vare på villreinen, og Rondane sør er et viktig villreinområde. Reinen bruker ulike deler av området til ulike årstider. Les mer her. Hold deg til stiene og ha hunden i bånd. Om du treffer på en reinsdyrflokk, så hold deg i ro til dyrene har passert.
Det er bilvei helt fram som er åpen hele året. 46 km fra Brumunddal via Brumundsaga, Hamarseterhøgda og Åkersætra.
Det er bilvei helt fram som er åpen hele året. 46 km fra Brumunddal via Brumundsaga, Hamarseterhøgda og Åkersætra.
Samle på fjelltopper, hytter og andre turmål over hele landet med SjekkUT i UT-appen.
Les mer om SjekkUTSjekkUT-besøk